Wpis z mikrobloga

@zellaLime: spałam przez pół dnia, a następny dzień było uporczywe ziewanie, ale ja wzięłam od razu 50 mg zamiast połówki, a ważyłam wtedy stanowczo za mało. Natomiast bez innych działań niepożądanych. Z punktu widzenia naukowego 50 mg sertraliny to jest jak 3 x tyg intensywny wysilek fizyczny, czyli odpowiedź sobie sama w jaki sposób wpływa na zaburzone neuroprzekazniki - nie jest to dużo. Żeby mieć efekt czasami potrzeba "dowalić dawką" (
Z punktu widzenia naukowego 50 mg sertraliny to jest jak 3 x tyg intensywny wysilek fizyczny


@Kerrigan: masz źródło twierdzenia, że sport 3x na tydzień ma taki sam wpływ na neuroprzekaźniki jak blokada ~85% SERT??
@10129: było takie badanie, nie bij, nie przytoczę twardych źródeł. Z moich obserwacji wlasnych jestem zdania że to bardzo możliwe (w subiektywnym odczuciu jakości życia) . Natomiast Rybakowski w nowym podręczniku specjalizacyjnym przytacza źródła wpływu wysiłku fizycznego na redukcję dawek leków przeciwdepresyjnych. Nie każdemu psychiatrze taka wiedza się podoba, natomiast faktem jest, że nie dostrzegaliśmy, jak wiele dobrego można zdziałać prosta korekcją nawyków zdrowotnych.
@Kerrigan: Też mogę potwierdzić z własnego doświadczenia, że regularne ćwiczenia fizyczne potrafią trochę podreperować zdrowie psychiczne. Może nie wyleczyć ale na pewno polepszyć jego stan.

@10129: Z tym 50mg sertry też nie chce mi się wierzyć natomiast bierz pod uwagę, że sertralina a sport to jak porównanie kilograma cukru do tortu urodzinowego. Bym się wcale nie zdziwił jeśli częste uprawianie sportu ma taką samą skuteczność jak branie antydepresantów i w
@vCertus: nie chodziło mi o skuteczność, akurat ssri sam nie uważam za szczególnie skuteczne w poprawianiu globalnego funkcjonowania, tyle, że uczucia tłumią. Chodzi mi o wpływ na poziom neuroprzekaźników, to zdanie mi się bardzo nie podoba, 50mg serty to jest normalna dawka o pełnej skuteczności. To bardzo wpływa na poziom neuroprzekaźników

Z punktu widzenia naukowego 50 mg sertraliny to jest jak 3 x tyg intensywny wysilek fizyczny, czyli odpowiedź sobie sama
10129 - @vCertus: nie chodziło mi o skuteczność, akurat ssri sam nie uważam za szczeg...

źródło: comment_FeF9BpeaYdtvtJ0OTbaBiI98mjF79rLt.jpg

Pobierz
@10129: Dlatego ja też zbytnio nie wierzę z tym 50mg sertry.

@Kerrigan: Jedne badania nie potwierdzają prawdziwości ich tezy. Mogły być wykonane nieprawidłowo lub też źle zrozumiane. Mogły też być po prostu "z dupy" bo łatwo na takie natrafić w artykułach sportowych. Tak samo jak można znaleźć, że magnez lub witamina c to leki na raka :p
@vCertus: myślę, że jeszcze wiele do odkrycia i zbadania, natomiast nie byłabym taka sceptyczna. Jeśli można dzięki temu zredukować dawki leków (co i tak jest oceniane wg subiektywnego odczucia pacjenta i wywiadu od rodziny, ew dodatkowych pomocniczych skal, bo innych narzedzi nie ma), to why not? Jeśli tylko pacjent jest zmotywowany. Cukrzycy też nie leczysz tylko metformina.