Wpis z mikrobloga

799 - 4 = 795

Tytuł: Trawa
Autor: Sheri S. Tepper
Gatunek: SF
★★★★★★★

Daleka przyszłość, ludzkość kolonizuje obce planety. Nad wszystkim czuwa wszechmocna Świętość. Małżeństwo głównych bohaterów zostaje wysłane na tytułową Trawę, odizolowaną planetę by zbadać czemu jako jedyna nie jest dotknięta tajemniczą Zarazą zabijającą ludzi na pozostałych planetach.
Ważnym elementem powieści jest też rasa tajemniczych Hippae, wykorzystywanych przez ludzi na Trawie do polowań. Niestety ciężko jest więcej powiedzieć nie zdradzając fabuły.
Fajna, dość oryginalna pozycja SF. Dobrze odmalowany świat i bohaterowie, przyjemnie się czytało.

Tytuł: Miłość i strach Tom 2
Autor: Jerzy Besala
Gatunek: Historyczna
★★★★★★★

Autor w serii zajmuje się historią relacji między kobietami i mężczyznami na przestrzeni wieków. W drugim tomie bierze na tapet cywilizacje starożytnej Grecji i Rzymu.
Bardzo ciekawa lektura, ciekawie czyta się szczególnie, że np ja nie zdawałem sobie sprawę z tego jak radykalnie różniła się pozycja kobiety w Grecji, gdzie były właściwie podporządkowane mężowi/ojcu i Rzymie gdzie posiadały bardzo silną, niezależną pozycję.
Jako ciekawostkę fajnie czyta się wyimki z prac filozofów ze starożytnej Grecji na temat natury kobiecej, można się poczuć prawie jakbyś czytał Wykop i narzekania wykopków na roszczeniowe Polki.
Polecam jeśli ktoś chciałby poczytać o historii nie tylko w ciągle wałkowanym kontekście polityki i wojen, chociaż lektura wymaga trochę zaparcia i skupienia.

Tytuł: Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko
Autor: Tom Philips
Gatunek: popularnonaukowa
★★★★★★

Ot takie popularnonaukowe czytadło. Autor bierze różne zagadnienia z historii, nauki gdzie my jako "ludzkość" daliśmy ciała i przedstawia je czytelnikowi. Niektóre historie są mniej inne bardziej znane.
Na minus moim zdaniem nienaturalny język, autor próbuje na siłę być zabawny i błyskotliwy. Mnie osobiście różne kolokwializmy czy wulgaryzmy w książce jakby nie patrzeć naukowej raziły, ale co kto lubi. Czyta się szybko.

Tytuł: Umberto Eco
Autor: Cmentarz w Pradze
Gatunek: powieść historyczna
★★★★★★

Literacka wersja powstania Protokołów Mędrców Syjonu. Autor przy pomocy wymyślonego bohatera ukazuje nam drugą połowę XIX w Europie, świat rzekomych spisków, masonów, karbonariuszy, okultystów, tajnych służ i całej reszty aktorów spiskowej teorii dziejów.
Mam wrażenie, że głównym celem Eco było spięcie w jednej książce wszystkich tych wątków i prawdziwych postaci z nimi związanych, na wymyślenie ciekawej fabuły już czasu nie starczyło. Niemniej można przeczytać chociażby ze względu na ciekawą panoramę ówczesnej Europy.

#bookmeter
robertvu - 799 - 4 = 795

Tytuł: Trawa
Autor: Sheri S. Tepper
Gatunek: SF
★★★★★★★☆...

źródło: comment_bHwi2Cz6d67pVvKVHw4L5odt8qbOGgqg.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz