Wpis z mikrobloga

Cześć robię #diy powerbank i mam pytanka odnośnie doboru akumulatorków.
Otóż zawszę myślałem, że w połączonych równolegle akumulatorkach, bardzo ważne są zbliżone parametry, a w szeregowym mniej. I co? Wczoraj z ciekawości sprawdzam w internecie, i jest zupełnie inaczej jak myślałem ( _).
1. Czy w połączeniu równoległym akumulatorów różniące się parametrami, podczas ładowania/rozładowania będą cierpieć?
2. Czy podczas rozładowywania(bo ładuje osobno) pakietu np 3S1p (składające się z różnych ogniw), akumulatorki będą szybciej tracić sprawność?

Właściwie wybrałem już podobne ogniwa, więc pytanie z ciekawości.

  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Floyt: Czyli tak jak myślałem. A w połączeniu szeregowym (gdy sami ładujemy pojedynczo i pilnujemy aby żadna się nie rozładowała) też to szkodzi słabszej sztuce?
@Pegyv: IMO słabsze ogniwo zawsze szybciej będzie tracić napięcie więc też będzie szkodzić. Nie bez powodu w np bateriach laptopowych zawsze stosuje się ogniwa tej samej mocy.
@Pegyv: Koleś ma trochę racji ale nie do końca wie co mówi.
W szeregowym połączeniu ogniw moc łańcucha zależy od ogniwa o najwyższej rezystancji wewnętrznej. Za to pojemność łańcucha zależy od ogniwa o najmniejszej pojemności (lub też, jak często bywa, od tego z największą rezystancją wewnętrzną i to często to samo ogniwo).
W połączeniu równoległym sprawy mają się inaczej ale np. można łączyć ogniwa o różnej pojemności bo napięcie na ogniwach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Analityk: Dzięki za odpowiedź. Power bank już złożony z podobnych ogniw (wszystkie pochodzą z baterii laptopowych, więc trochę było zabawy), więc powinno służyć.