Wpis z mikrobloga

Ma ktoś pomysł jak to jest możliwe, że elektorat lewicy jest 2 najbardziej liberalnym gospodarczo elektoratem w Polsce? Różnica nad PO jest niewielka ale nawet podobne wyniki są mocnym zaskoczeniem patrząc na same programy ekonomiczne.

Ciekawie tu wychodzi też konfa, której elektorat jak widać nie jest taki hardy światopoglądowo jak sama partia i bliżej centrum jest ulokowany.

Ps. Tfu na PiSowców obustronnych zamordystów

Źródło

#polityka #4konserwy #neuropa #bekazpisu
Herubin - Ma ktoś pomysł jak to jest możliwe, że elektorat lewicy jest 2 najbardziej ...

źródło: comment_dsQlFKohXT6HiNp4t7bMUA2BuxK1URmq.jpg

Pobierz
  • 17
@Ogar_Ogar: Niby tak ale jednak zawsze obok tej grupy był jeszcze tradycyjny postkomunistyczny elektorat SLD oraz młodzi, którzy intuicyjnie nie wydawali się tak liberalni a tu wychodzi, że intuicja zawodzi. Ciekawi mnie jak elektorat RAZEM wyróżnia się na tle reszty lewicy i czy nie wyszłoby, że wyborcy RAZEM to liberałowie gospodarczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Ma ktoś pomysł jak to jest możliwe, że elektorat lewicy jest 2 najbardziej liberalnym gospodarczo elektoratem w Polsce?


@Herubin: To proste: są wyborcy, którzy zagłosowaliby na Korwina gdyby nie jego światopoglądowy zamordyzm oraz bratanie się z narodowcami i Braunem. Oni zagłosowali na lewicę wybierając mniejsze zło. Jak widać słusznie, bo dla Konfederacji najważniejsze stały się sprawy światopoglądowe jak ustawa anty-LGBT czy zakaz aborcji.
@Herubin: Ludzie z mojego otoczenia głosowali na lewicę, ponieważ chce wprowadzenia związków partnerskich. Biedroń w pewnym sensie przyciągnął lewicy słabolewicowy elektorat młodych.

Tak sobie myślę że Biedroń będzie takim Gowinem w Lewicy, a Zandberg takim Ziobrą. Lewica będzie skręcać lewo i na centrum jednocześnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Herubin: zapewne to są ludzie liberalni również światopoglądowo. Mogli zagłosować wbrew sobie na Konfederację, na nijakie PO, które światopoglądowo jest raczej w centrum z odchyłami na prawo lub na lewicę właśnie. Dodatkowo było wiadomo że wygra PiS i Lewica żadnych radykalnych gospodarczych pomysłów nijak nie zrealizuje. Myślę że jakby walczyli o zwycięstwo, to ten rozkład mógłby inaczej wyglądać.
@Herubin: ale weź pod uwagę ze liberalizm gospodarczy to w obecnych realiach trochę puste określenie jak wyjdzie sie z bajan Korwina.

Kto w poniższym przykładzie jest bardziej liberalny:

Kaczyński: obniża podatki, rozdaje socjal, zadluza państwo, zwiększa biurokrację

Zandberg: podwyższa podatki, rozdaje socjal, zrownowaza budżet, zmniejsza biurokrację
@Kjedne: W badaniu sprawdzano parę tematów i np. osoby głosujące na lewicę zaznaczyły, że ważniejsza jest dla nich elastyczność umów zamiast bezpieczeństwa i stabilności, więc mają poglądy przeciwne jednemu z głównych postulatów lewicy jakim jest obunkrowanie zatrudnienia sztywnymi umowami. Stosunkowo liberalnie w relacji do reszty np. wyszli pod kątem prywatyzacji, co znowu jest zupełnie nie lewicowe. Kwestia zmniejszenia biurokracji nie była tam w ogóle badana (pomijając, to że Zandberg zmniejszający biurokracje
wyborcy SLD to nie jest elektorat lewicy


@TwojStaryToKorniszon: jak najbardziej to elektorat lewicy

@Herubin: można linke ? edit: już mam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zandberg zmniejszający biurokracje to mocna abstrakcja,


Odniosę się tylko do jednej rzeczy, w tym zakresie tj. do kwestii płacy minimalnej.

Na lewicy ogólnie uważamy (nie czuję się, żadnym rzecznikiem, ale wydaje mi się, że nikt się nie obrazi w tym wypadku), że
@Kjedne: Ja dostrzegam parę spraw, gdzie lewica mogłaby doprowadzić do liberalizacji ale odnoszę się do całości. Czytałem program RAZEM z 2015 i on nie był modelem skandynawskim, gdzie łączy się wolność gospodarczą z wysokimi podatkami ale mieszaniną różnych rozwiązań zachodnich często idących nawet dalej niż tam. Zresztą np. samo podejście do własności państwowej jest skrajnie różne, bo Polska ma jeden z największych udziałów własności państwa w UE a Razem jest przeciwna
@Herubin:

Poglądy wyborców Lewicy w kwestiach dotyczących gospodarki i roli państwa nie odbiegają istotnie od opinii ogółu >badanych lub są nieco bardziej liberalne. Zdecydowana większość z nich (79%) popiera pełnienieprzez państwo funkcji >opiekuńczych. Większość (62%) opowiada się za progresywnym systemem podatkowym. Wyborcy Lewicy >nieco rzadziej niż przeciętnie popierają znaczny udział przedsiębiorstw państwowych w gospodarce,choć także >wśród nichjego zwolennicy (44%) przeważają nad przeciwnikami (24%). Ponadto stosunkowo często przedkładają >elastyczne zasady zatrudniania pracowników