Wpis z mikrobloga

Ostatnio na Reddicie znalazłem bardzo fajne zestawienie w Google Sheets, pt. Top 25 Automakers by Market Cap.

Wedle tego zestawienia, w momencie w którym to pisze, Tesla awansowała na 3-cie miejsce w rankingu największych firm produkujących auta, wedle kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając przed chwilą koncern Daimlera (właściciela marek: Mercedes-Benz, Smart, Maybach, AMG, Freightliner, Western Star, Bharat Benz, Setra, Fuso, Sterling)

Jeżeli chodzi o to ile aut produkuje dana firma, tych danych w tym zestawieniu nie znajdziemy, ale faktem jest to, że na tle konkurencji z sąsiednich miejsc Tesla wypada dość słabo. Inni produkują w milionach, a Tesla zaledwie w setkach tysiecy. Jeżeli na to wszystko patrzy się z tej perspektywy... to przyznam szczerze, że nie dziwi aż tak bardzo, tak duża liczba "szortów", tj. osób grających na spadki wartości akcji Tesli.

Wszakże na tym etapie Tesla będąc już w top3 ma defacto naprawdę ograniczone pole do wzrostu. Widać wyraźnie, że Tesla przy takiej ewaluacji wręcz musi być postrzegana jako firma z branży oprogramowania. Można by zatem wysnuć twierdzenie, że jeżeli softwarowe obietnice Tesli nie wypalą, to o ile Tesla nie sprosta konkurencji pod względem liczby i opłacalności produkcji aut, to faktycznie wartość akcji powinna znacznie spaść i się dostosować.

Albo innymi słowy... jeżeli ktoś, tak jak ja z powodu akcji #zbieramnatesle, liczy na wzrost ceny akcji... to powinien przede wszystkim powinien trzymać kciuki za dział IT tej firmy, bowiem w okresie 2-5 lat, tylko ten dział jest w stanie spowodować, że akcje poszybowały by do teoretycznych wartości $4000-$6000, które np. Ark Invest i Katie Wood

#programowanie #tesla #elonmusk
Pobierz
źródło: comment_GLmbA6VQp5JyRG7wxmEz2L6ntvJsuZhv.jpg
  • 7
@anonimowy_programista: Mało kto o tym teraz mówi ale tesle za chwile, gdy flota stanie się odpowiednio duża staną się ważnym graczym na wielu nowych rynkach na któych do tej pory samochody wogóle nie istniały.
Netfix na tesli, youtube na tesli, spotify na tesli, gry komputerowe na tesli, gry na komórki z dopiero powstającego formatu premium na tesli, audiobooki na tesli.
To co wymieniłem to tylko produkty które de facto już są,
faktem jest to, że na tle konkurencji z sąsiednich miejsc Tesla wypada dość słabo. Inni produkują w milionach, a Tesla zaledwie w setkach tysiecy


@anonimowy_programista: są różne powody dla których niektórzy tak cenią te akcje.
1. Jedni uważają że nie ma co patrzeć na produkcję starych samochodów bo wkrótce będzie to produkt przestarzały jak konie a stare koncerny nie przestawią tej milionowej produkcji na elektryki bo wąskim gardłem jest produkcja baterii.
@anonimowy_programista: zaintrygowałes.mnie tym wpisem i sam zastanawiam się czy nie zainwestować w tesle, czy nie.jest za późno... Piszesz o ogromnych prowizjach. Na revolucie jest konto idealne dla Ciebie. Masz darmowe 3 transakcje w miesiącu, a jeżeli Ty kupujesz zawsze raz w miesiącu akcje? 0.01% rocznie wartość portfela potrącają i to wszystko