Wpis z mikrobloga

Tak z okazji tego, że najlepsza, polska ekranizacja weszła na Netflix, garść przemyśleń ode mnie. Dobrej nocy :)

Okej. W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki dzień, gdzie musi on zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie. Kto jest tak naprawdę bohaterem pozytywnym w Ogniem i Mieczem Sienkiewicza? Jest to pytanie bardzo ważne, a wnioski mogą być dla niektórych szokujące, ale to, że odpowiedź może być trudna nie oznacza, że powinniśmy unikać pytania. Z góry zaznaczam, że będę się tu odnosił do bardzo wiernej, ale wciąż, ekranizacji, gdyż jest ona bardzo bliska mojemu serduszku.
Zacznijmy więc od najważniejszego pytania. Dlaczego Skrzetuski #!$%@?ą jest? Mimo tego, że Sienkiewicz i Wajda próbowali za wszelką cenę kreować go na bohatera pozytywnego tej historii, nie da się zaprzeczyć, że Skrzetuski jest raczej uosobieniem wad, przywar i #!$%@?ństwa. Trudno uwierzyć? No to zaczynamy. No okej, dobra, niektórzy mogliby się #!$%@?ć, że tak bezmyślnie rzuca się na pierwszą zobaczoną dupę, ale niech będzie, że miłość od pierwszego wejrzenia, więc dobra, do tego się nie #!$%@?. Chociaż wciąż, Helena to szmata, suki nie chcę znać, haaa, tfu #!$%@?ć. No i dobra, jadą sobie w gości do szlachty, więc co robi prawilny, pozytywny pan szlachcic? Próbuje wyrwać małolatkę obiecaną już innemu szlachcicowi, bo wydaje się łatwa, blachara raz zobaczyła jego konia i już gotowa na niego wsiadać. Ale to też da się przemilczeć, bo może na początku nie wiedział, że Helena jest zajęta (pomijamy tu aspekt tego, czy moralne jest wydawanie typiar za wybranych typów wbrew ich woli, takie czasy i na podstawie tych czasów oceniamy #!$%@?ństwo postaci oczywiście). Ale no kolejna część to już jest #!$%@? żart xD Skrzetuski spotyka się ze szlachtą z Rozłogów sam na sam, najpierw #!$%@? ich, że chcą dziewkę sprzedać Bohunowi, niby szlachetnie, ale co potem robi nasz wielki bohater?
No #!$%@?, oczywiście, że mówi, że mają ją dać jemu zamiast Bohunowi, oczywiście na tych samych warunkach (iks #!$%@? de), bo jak nie, to "3 dni i popiołu książę z tego miejsca nie zostawi, a wy w lochu zgnijecie". No #!$%@? pozytywna postać 10/10 xD Przyjdź, zmuś do złamania szlacheckiego słowa (które jak przypominam jest świętością, ale na świętość nasz bohater uwagi za bardzo nie zwraca, o czym jeszcze później), dania sobie takiego samego słowa na tych samych warunkach, które opisał jako podłe, a potem jeszcze straszenie większymi kolegami, bo sam jest #!$%@? i nie jest w stanie nic zrobić xD Z drugiej strony taki Bohun, przedstawiany w negatywnym świetle, kiedy dowiedział się jak podle został zdradzony, sam postanowił wymierzyć sprawiedliwość 4 przybranym braciom, nawet odganiał swoich towarzyszy, którzy próbowali załatwić sprawę za niego bo chciał, żeby padli od jego szabli, bo tak należy, bo to jego zemsta i jego sprawa. Sam na 4. A #!$%@? Skrzetuski od razu się księciem zasłania bo na niego szablę wyciągnęli. Żałosne.
No ale dobra, jadymy dalej, Skrzetuski dostaje się do niewoli, wszystko fajnie, nadchodzi moment jego ważnej dyskusji z Chmielnickim. Chmielnicki opisuje dokładnie dlaczego prowadzą wojnę, dlaczego wybucha powstanie i jak polaczki nędznie próbowały wyruchać kozaków bez Mydła (wszelkie podobieństwo osób i nazwisk jest przypadkowe). No i co odpowiada Skrzetuski?
"Gdybyś przed królem królów stanął on by powiedział Wybacz nieprzyjaciołom swoim tak jak jam swoim przebaczył". No iks #!$%@? de xD Dobrze, że sam stosujesz tę zasadę w życiu hipokryto #!$%@?, wiadomo, wygodnie jest wymagać takiego czegoś, ale mój naród albo ja to już nie musimy, my możemy z Bogiem razem odbierać nasze ziemie i próbować #!$%@?ć kozaków co im odbiliśmy dupę! No i wciąż, oczywiście połowę roboty muszą za niego robić koledzy, bo on to zawsze pojedzie gdzieś w #!$%@? albo "Jezus Maria, rozum stracił". A jak już gdzieś jest, to #!$%@? jak to mu ukradziono narzeczoną. No tak, wiadomo, ona zawsze była jego narzeczoną, a potem mu ją #!$%@?, nie odwrotnie xD
A Bohun z drugiej strony? Jakby się zastanowić, to jest to postać wyłącznie z jedną wadą. Jest zbyt porywczy. Ale poza tym, to do rany przyłóż po prostu. Kiedy przybrana matka poprosiła go, żeby nie #!$%@?ł Skrzetuskiego w Rozłogach, bo "jak przyjechał to pojedzie, a Ty tu zostaniesz!" to posłuchał. A mimo to, ona później wbiła mu nóż w serce przez plecy, oddając jego narzeczoną Skrzetuskiemu na takich samych warunkach. Kiedy Bohun się o tym dowiedział postanowił wymierzyć sprawiedliwość sam, bez pomocy kolegów, bo wiedział, że to jego sprawa osobista. A słowo szlacheckie było dla niego bardzo ważne. Nie przejmował się tym, że zostanie ranny albo zginie, chciał sam rozwiązać swoje problemy. Po czym zostaje znów bezczelnie oszukany, tym razem przez Zagłobę, który udawał jego przyjaciela. Mimo ran jednak, Bohun sam rusza w pościg, a nie tak jak Skrzetuski, który by poprosił kolegów. Możemy też zaobserwować to jak Bohun wszędzie miał pod górkę. Zdradzony najpierw przez rodzinę, potem przez przyjaciela, po wyruszeniu w pościg okoliczne chłopstwo ograbiło i spaliło Rozłogi, co też spadło na kark Bohuna. Któż nie byłby w tych okolicznościach nieufny i porywczy? Wydaje mi się, że można wiele Bohunowi w tej kwestii wybaczyć.
W kraju panowała wojna, więc wywiózł on Helenę do wiedźmy w Czarcim Jarze. Przygotował jej świetne warunki do życia i przeczekania niebezpieczceństwa, suka jednak wciąż miała jakieś "ale". I tu nadchodzi, moim zdaniem, najpiękniejsza scena całego filmu. Helena prosi Bohuna aby ten ją wypuścił. Bohun odpowiada "Teraz nie mogę. Wojna w koło... Ale jak wrócę, zrobisz co zechcesz". Pokazuje to jak wielka jest miłość Bohuna i do jak wielkich poświęceń jest gotów. Aż łza w oku może się zakręcić. Możemy potem zobaczyć, że naprawdę miał to na myśli, bo rozkazał wiedźmie wypuszczenie Heleny w przypadku, gdy Bohun umrze na wojnie. I warto tu zaznaczyć, że Bohun wcale się na tych wojnach nie oszczędza, a poważnie traktuje swoje obowiązki, nawet prowadząc niebezpieczne misje za linią wroga. Dodatkowo, gdy zostaje wyzwany na pojedynek polaczkowata natura szlachty wychodzi na wierzch. Obrazuje to ten dialog między Janem Onufrym Zagłobą, Jurkiem Bohunem i Michałem Wołodyjowskim:
JOZ - Wszystko w rękach boga, możesz zginać! Co się wtedy z Kniaziówną stanie?
JB - Czego wy ode mnie chcecie?
JOZ - Powiedz gdzieś ją ukrył, żebyśmy w razie śmierci Twojej mogli ją odnaleźć!
JB - A jeśli mnie się poszczęści, dacie mi rycerskie słowo, że nie będziecie jej szukać?
MW - Tego uczynić nie możemy
JB - Tak? A to dlaczego?
MW - Pana Skrzetuskiego tutaj nie ma. A poza tym, wiedz, że żaden z nas szukać jej nie przestanie.
JB - To wy ze mną tak i tak chcecie zrobić, panowie lachy. Ty kozacze duszę oddaj, a my Tobie szablą.
Ostatnie zdanie idealnie podkreśla polskie podejście do kozaków i pomaga lepiej zrozumieć gwałtowną naturę Bohuna, oraz to w co #!$%@?ła się wtedy Polska szlachta. Te podejście polskich władz do kozaków było głównym powodem buntu, kozacy zostali oszukani i walczyli o swoje prawa. Dobrze to obrazuje też końcówka filmu. Kiedy kozacy zostają zdradzeni przez Chana, możemy zaobserwować to, że Bohun był naprawdę honorowy, oddany sprawie i wierny swoim ideałom. Nie mogąc przełknąć kolejnej zdrady i zapomnieć tego w co wierzył, rzuca się wraz z garstką kozaków w ostatnim, rozpaczliwym zrywie, na całą polską armię. Woli umrzeć stojąc, niż żyć na kolanach. To dobrze obrazuje jego postać.
Przechodzimy tu więc do wniosków i odpowiedzi na postawione we wstępie pytanie. Czy Skrzetuski #!$%@?ą jest? Wydaje mi się, że odpowiedź jest już udzielona w samym pytaniu i każdy, kto się trochę zastanowi łatwo do niej dojdzie. Moim zdaniem jest to karygodne, że wciąż większość ludzi identyfikuje Skrzetuskiego z postacią pozytywną, a nie Bohuna. Moim życiowym marzeniem jest zmiana tego stanu rzeczy. Chciałbym, aby ludzie zauważyli, że Bohun to kochający człowiek, skory do poświęceń, mimo że porywczy, to honorowy i wierny swoim ideałom, a kiedy trzeba, to gotów poświęcić swoje szczęście w imię miłości. A Skrzetuski to śmieć obsrany co zasłania się kolegami i bez wstydu sra na wszystko w co wierzy. Pozdrawiam.

#ogniemimieczem #film #przemyslenia
Piesa - Tak z okazji tego, że najlepsza, polska ekranizacja weszła na Netflix, garść ...

źródło: comment_cHDoz5YNYIwcWNqNQiUkT7qJ6XISFtTh.jpg

Pobierz
  • 8
@Piesa I dlatego Polska jest takim średnim państwekiem podczas gdy Rosja Chiny czy USA są mocarstwami, co z tego że ktoś jest szlachetny czy inne wymysły skoro nie działa w interesie polskiego państwa a nawet przeciw niemu?
iłość od pierwszego wejrzenia, więc dobra, do tego się nie #!$%@?. Chociaż wciąż, Helena to szmata, suki nie chcę znać, haaa, tfu #!$%@?ć. No i dobra, ja


@Piesa: muszę zauważyć, że ewidentnie Bohun taki święty nie jest (przynajmniej w książce) Helena mówi, że to straszny człowiek, bo przy niej człowieka rozczapił (nie pamiętam dokładnie słowa, ale generalnie mu łeb rozwalił).
Ale Twój esej zajebisty!
@PyraPrzeznaczenia to aż Cie zawołam tu na przyszłość po strimku bo może dodasz jakieś ciekawe uwagi wskazujące przewagę Bohuna do moich przyszłych rozprawek xD a im więcej argumentów mam tym lepiej