Wpis z mikrobloga

Taka sytuacja - ostrzeżenie sprzed kilkunastu minut - podchodzę do przejścia dla pieszych, z góry jedzie dziewczyna Fordem, zwalnia i zatrzymuje się, więc robię krok na jezdnię ale widzę, że za nią jedzie duży Jeep który nie ma bata - nie wyhamuje. Wracam na chodnik, a Jeep zgodnie z oczekiwaniem wjeżdża w dupę Forda i przepycha go przez pasy. Jasne - nawet gdybym szedł dalej pewnie bym zdążył odskoczyć ale gdyby na pasach był ktoś starszy mogłoby się fatalnie skończyć. Więc wniosek - trzeba patrzeć nie tylko czy pierwszy samochód się zatrzyma żeby nas puścić ale też czy za nim nikt się nie zagapi! A jak jeżdżę autem to widzę, że 90% pieszych nawet się nie upewnia czy pierwsze auto przed pasami się zatrzyma :/
#wypadek #polskiedrogi #samochody #piesi #bezpieczenstwo
  • 57
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 289
@Lucass3d: kiedyś, jako dziecko wracając wieczorem ze szkoły muzycznej miałem przejść przez pasy. Czekałem grzecznie no i zgodnie z moimi oczekiwaniami pierwszy samochód stanął. Ruszyłem do przodu i wtedy usłyszałem trzask, a przed chwilą stojący samochód ruszył prosto na mnie. Pamiętam z tej chwili tylko tyle, że pani, która za mną stała chwyciła mnie za pasek od futerału, gdzie trzymałem gitarę i tym samym uratowała mi dupę. Minęło z 10, może
  • Odpowiedz
@Pangia: bardzo możliwe, że dając pieszym pierwszeństwo takich sytuacji mogłoby być więcej, bo zawsze się trafi kierowca, który się zagapi niestety :/
  • Odpowiedz
@Lucass3d: no u nas na tym śmiesznym podkarpaciu jest sobie taka droga krajowa o numerze 94
leci od granicy z Ukrainą w Korczowej i kończy się na granicy z Niemcami w Zgorzelcu, ale skupmy się na kawałku idącym od Rzeszowa na wschód, czyli tam gdzie musi być cywilizacja
na dwupasmowej drodze z ograniczeniem prędkości do 70 km/h gdzie w godzinach szczytu ruch jest taki że trzeba mieć oczy dookoła głowy żeby
  • Odpowiedz
w ten oto prosty sposób wyjaśniłeś dlaczego pieszy nie powinien mieć pierwszeństwa przed przejściem dla pieszych


@Pangia: tylko w tej historii ziomeczek już zrobił krok na jezdnię, był na przejściu a nie przed nim. mało tego 1 auto zwalniało i się zatrzymało. to nie wiem co jeszcze potrzeba żeby w okolicy przejścia dla pieszych nie staranować stojącego auta
  • Odpowiedz
@Pangia: hipotetyczną dla wykopkowych ekspertów. Jeśli infrastruktura na to pozwala to można zapobiec takim zdarzeniom ale jeśli jest skopana to tak czy siak będzie dochodziło do potrąceń i innych.
  • Odpowiedz
@innominate: no było tam już parę potrąceń na przestrzeni lat a ruch jest taki że nawet ja jako raczej doświadczony kierowca zawsze jeżdżę tam z lekką nutką niepokoju że coś ktoś zaraz #!$%@? bo drogowych januszy i amatorów nie brakuje
za to niedaleko od centrum miasta jest sobie przejście dla pieszych
droga też dwupasmowa, ale z ograniczeniem do 50 km/h, i w dodatku dwujezdniowa
nieco dalej jest stacja paliw na której
  • Odpowiedz
@Lucass3d: kilka dni temu słyszałem w radiu kampanię w której dzieci, powtarzam dzieci mówiły że to wina pana w samochodzie jeżeli kogoś przejedzie na przejściu bo to pieszy ma pierwszeństwo. Niby wszystko się zgadza ale jak #!$%@? dziecko będzie miało z tyłu głowy zakodowane ze ma pierwszeństwo i #!$%@? to się pozabijają jak kaczki na tych przejściach. Ten co to wymyślił powinien pójść siedzieć
  • Odpowiedz
@TymRazemNieBedeBordo: przecież i tak bez nagrania nie masz szans udowodnić że pieszy ci wtargnął na jezdnię bo każdy z automatu uważa że jechałeś za szybko, gadałeś przez telefon, waliłeś konia albo drapałeś się po dupie w nieodpowiednim momencie
trochę jak z oskarżeniem o gwałt – nikt tego nie sprawdza, a jak się okaże, że jednak racja jest po twojej stronie, to nawet głupiego „przepraszam” nie usłyszysz
  • Odpowiedz
@iredbox: Dokładnie tak, kierowca ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo pieszych ale do licha piesi też musza o siebie zadbać bo z kierowcami różnie bywa. Jak się ludziom zakoduje, że bezpieczeństwo na pasach zależy tylko od kierowców to będzie jeszcze więcej wypadków. A przecież kierowca ponosi konsekwencje prawne takiego wypadku, a pieszy konsekwencje zdrowotne...
  • Odpowiedz
i w ten oto prosty sposób wyjaśniłeś dlaczego pieszy nie powinien mieć pierwszeństwa przed przejściem dla pieszych

bardzo możliwe, że dając pieszym pierwszeństwo takich sytuacji mogłoby być więcej, bo zawsze się trafi kierowca, który się zagapi niestety :/


xD

Archaiczna, wschodnia mentalność.
  • Odpowiedz