Wpis z mikrobloga

Hej, nastawiłam sobie kilka tygodni temu wino z winogron - z 20kg owoców, syrop cukrowy z 4kg cukru, fermentacja mi juz zastopowała, ale wg mnie jest jakieś mało słodkie - mogę je sobie je teraz jakoś dosłodzić? Tak wiem, słodkie wino to nie wino, ale ja lubię słodkie wina. ¯\_(ツ)_/¯ #wino #winiarstwo
  • 16
@Megawonsz_dziewienc: Nie no ogólnie słodkie wina to takie podwina, co to hehe laseczki się nimi upijajo na damskich spotkankach ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale ja mam taki mały kieliszeczek w domu do likieru i tak sobie czasem siorbnę słodkiego na smaka, to po co przepłacać jak można sobie wykonać samemu, jak mawiał klasyk. NIestety okazało się, że mnie wytwórstwo win jednak przerosło.
@layla__: Jak lubisz słodkie i mocne wina to dosładzaj śmiało.
Tylko nie syropem na wodze, odlej trochę wina i rozmieszaj cukier.
Ścianki komórkowe drozdzom popękają, ale jeszcze ich dużo masz w butli skąd odlałaś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak fermentacja ruszy i znowu będzie mało słodkie to czynność powtórzyć ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@layla__: Odlej jakoś pare litrów, im więcej tym łatwiej cukier rozpuścić.
Dosladzaj małymi porcjami do smaku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
(Zwolennicy liczenia gramów, proszę nie strzelać )
Drożdże padną jak będzie jakieś 16% alkoholu max.
@layla__: Ja odlewam wina z 2 litry i w tym rozpuszczam cukier, żeby nie rozwadniać wina. Dosłodzenie wznowi fermentacje. Bo pewnie nie mierzyłeś BLG początkowego. Ogólnie jest na to też wzór. 17g cukru na 1kg wina daje 1% alkoholu.