Wpis z mikrobloga

@scriptkitty: oczywiście, kiedyś i Ziemia zniknie... Natomiast Fb ma trochę więcej użytkowników niż NK, ma też lepszy marketing, jakiś plan rozwoju itp. Jeszcze długo pociągnie. A jak wprowadzi swoją walutę, to nawet dość długo może pociągnąć.
co to da?

@defoxe: Każda nowa społecznościówka oparta na wolnej licencji (a nie taka w której w regulaminie zgadzasz się, że wszystko co powiesz zostanie zapisane, sprzedane i może być wykorzystane przeciw tobie) jest mile widziana. Sam fakt użycia tej licencji również oznacza, że w przypadku gdy tak jak piszesz i tak by upadło, każdy chętny będzie mógł postawić swoją alternatywe opartą o te rozwiązanie.
@defoxe Akurat troszkę śmieszkowałem. Ale kto wie, jeśli Wales wymyślił jakoś nowy model zarządzania, moderowania społecznością który lepiej się skaluje to może błyskawicznie przyciągnąć dużą liczbę użytkowników. No a potem już reakcja łańcuchowa. Facebook nie jest już cool, ma problemy z prywatnością, sprzedawaniem danych, cenzurą. Dawno nie było niczego świeżego w tej kategorii.
@Neurohaox: Ja rozumiem idee wolnego oprogramowania, sam używam a nawet wspieram. Jednak w przypadku portali społecznościowych uważam, że puszczanie ich kodu na wolnej licencji jest bezsensu. Dlaczego? Dlatego, że ich siła tkwi właśnie w społeczności. W chwili, gdy każdy może stworzyć własną alternatywę portalu społeczność się atomizuje i gówno z tego jest.
Facebook nie jest już cool,


A co jest? Czy jest jakaś sensowna alternatywa o podobnych funkcjonalnościach?
Idąc dalej, czy cieszy się podobnym zainteresowaniem?

ma problemy z prywatnością, sprzedawaniem danych, cenzurą.


@scriptkitty: Miał i ma. Zawsze będzie miał. Co więcej, zaryzykuję stwierdzeniem, że każdy portal o takiej wielkości będzie używany do różnych nieczystych zadań.

Dawno nie było niczego świeżego w tej kategorii.


Wszelkie alternatywy to zwykła imitacja. Nie ma świeżego pomysłu. A
@defoxe: No teraz jaśniej się wyraziłeś, problem występuje, ale mam nieco inne podejście do tego tematu, tj. ludzie muszą się nauczyć że jeśli chcesz mieć kontakt z osobą która używa X, to trzeba zacząć używać do komunikacji X. Przykładem z historii nie będą chociażby komunikatory - gg, tlen, icq et cetera. Nie tylko mogły współistnieć, ale pojawiły się narzędzia które pozwoliły na integracje (chyba tlen z tego co pamiętam obsługiwał domyślnie
tj. ludzie muszą się nauczyć że jeśli chcesz mieć kontakt z osobą która używa X, to trzeba zacząć używać do komunikacji tego narzędzia X.


@Neurohaox: Kiedyś tak już było i ewoluowało do obecnej postaci, gdyż było niewygodne. Zaryzykuję, że kiedyś ludzie używający Internetu (początki neostrady a nawet wczesniej) byli nieco bardziej ogarnięci niż teraz. W chwili obecnej zwyczajnie takiego czegoś nie da rady przeforsować.
@defoxe: zresztą ja się zgadzam z istotą problemu który wskazałeś. I inną analogią byłoby "telefony działają dlatego, że wszyscy je mają", natomiast w przypadku telefonów masz właśnie powiedzmy wolny rynek i w każdej chwili może wejść nowy operator - stąd informacja o tym, że w/w pan zdecydował się na wolnościowe oprogramowanie i licencję gpl jest informacją pozytywną. Ty natomiast przekazujesz tylko defetyzm i odpowiedź na problem w postaci - nie można
Kiedyś to samo mówiono o internet explorerze


@Neurohaox: Nie, no co ty mówisz... Tutaj rozwój był odwrotny, jak i funkcjonalność inna. Mimo wszystko zróżnicowanie przeglądarek nie ma wpływu na kontakt czy też treści. Czy masz FF, czy też Chrome to ci Facebook działa i się z innymi porozumiesz. Natomiast jeśli będziesz chciał być alternatywny i jako kontakt będziesz podawać numer GG to się ludzie będą pytać co to jest i tak
I inną analogią byłoby "telefony działają dlatego, że wszyscy je mają", natomiast w przypadku telefonów masz właśnie powiedzmy wolny rynek i w każdej chwili może wejść nowy operator


@Neurohaox: Ja to widzę inaczej. Tu nie mowa o innym operatorze, bo tak naprawdę działa on w ramach istniejącej sieci. Ty mówisz o budowie zupełnie nowej sieci niekompatybilnej z istniejącą. Co więcej, w najprostszej postaci mówisz o wielu sieciach, czyli konieczności posiadania wielu
@defoxe: Dlatego oparcie nowej społecznościówki może utworzyć nowy standard i dlatego istotną informacją jest to że będzie utworzona na licencji gpl v3 - ale to już pisałem.
Natomiast kompletną bzdurą jest

Co więcej, w najprostszej postaci mówisz o wielu sieciach, czyli konieczności posiadania wielu aparatów telefonicznych.

bo już teraz istnieją zewnętrzne klienty obsługujące m.in. nawet facebooka (który ogranicza tę swobodę), gdyby to właśnie wolne oprogramowanie stało się bazą - to umożliwiłoby