Wpis z mikrobloga

Hej,
Ostatnio zacząłem się "bawić" dockerem i przeglądając pobieżnie przykłady i tutoriale doszedłem do wniosku, że może być jednak całkiem przydatny(No shit Sherlock).
Nie jestem pewien jednak czy jest optymalny do użycia w mojej sytuacji, czy może istnieją inne prostsze rozwiązania.

Mianowicie mam serwer(zwykły laptop) z Ubuntu z publicznym IP i mam zamiar postawić sobie na nim kilka usług np. NextCloud, jakąś stronkę i parę innych pierdół i nie jestem pewien czy użycie dockera jest optymalne w tym wypadku.

Po drugie z tego co zauważyłem, to do różnych obrazów dockera, jeśli mają wystawione jakieś porty, trzeba się odwoływać adrip:1, adrip:2 itp., co byłoby nieco skompilowane, ja jednak wolałbym mieć wszystko wyświetlane pod jednym portem, tak aby każda strona była w formacie np. adresip/podstrona, a nie adresip:8080, czy adresip:22.
Może wiecie czy coś w rodzaju podstron jest możliwe?

#linux #docker #devops
  • 14
@qarmin: szukaj "nginx virtual host"

Przekierowujesz sobie subdomeny albo podfolder pod wybrany przez Cibie port.

server {
listen 80;
servername subdomena1.twojadomena.pl;

location / {
proxy
pass http://yourserverip:8081;
proxysetheader Host $host;
proxysetheader X-Real-IP $remoteaddr;
proxy
setheader X-Forwarded-For $proxyaddxforwardedfor;
proxy
setheader X-Forwarded-Proto $scheme;
}
}

I kolejny:

server {
listen 80;
server
name subdomena2.twojadomena.pl;

location / {
proxypass
@qarmin: Ogólnie potrzebujesz tak zwanego reverse proxy. Nginx przeważnie dobrze się sprawdza w przypadku, który opisałeś. Oprócz tego dodaje bezpieczeństwo (wytnie nagłówki, możesz skonfigurować throttling, logowanie, Security mod). Polecam
@rawilson: No nie nazwałbym nginxa drogą na piechotę. Nginx jest bardzo szybki i konfiguracja do użycia jako prosty reverse proxy jest banalna. @etchelion89 Co masz na myśli mówiąc, ze vmy będą lepsze? Vm na każdy serwis? Po co?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kasa: ok tylko traefik jest wygodniejszy. Wrzucasz parę labelek i już masz subdomene, subfolder, certyfikat. Nowy kontener i nowa subdomene? Proszę bardzo, dodane w locie. I nie mówię że nginx jest zły czy sie nie nadaje ale po co sobie utrudniać życie?
@rawilson: Nie upieram się, po prostu dla małych i nieskomplikowanych rzeczy, lubię małe, szybkie i nieskomplikowane narzędzia. Trafeik, haproxy, nginx to drugorzędną sprawa. Op potrzebuje reverse proxy, narzędzie to detal.
@kasa ostatnio miałem problem z konfiguracją bardziej skomplikowanych usług na dockerze, vmki wydają się łatwiejsze w zarządzaniu oraz nie wszystkie programy są w wersji na dockery
@etchelion89: Okej ale to brak znajomosci technologii. Na dockerze wszystko odpalisz, możesz własny obraz stworzyć. Vmki to zupełnie inny sposób deploymentu, konteneryzacja idzie krok dalej. Można powiedzieć, ze w szczególnym przypadku vm bez konteneryzacji będzie lepsze, ale rzucenie w eter, ze vmki wydają się być lepszym rozwiązaniem to ignorancja.