Wpis z mikrobloga

hejeczka matematyczne šwiry, jaką polecacie książkę do analizy matematycznej na poziomie szkoły wyższej? korzystałem z Analizy Matematycznej Krysickiego, ale jest czystoteoretyczna i pisana nieciekawym, skomplikowanym językiem. Znajdę coś pisanego bardziej ludzkim językiem, fajnie wytłumaczone? #pytanie #matematyka #studia #studbaza
  • 11
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: nie ewidentnie, wcale to nie było dla mnie całkowicie jasne - poza tym to dla mnie po prostu dziwne, więc się pytam. Ogólnie ludzie się pytają innych ludzi co mają na myśli gdy czegoś nie rozumieją.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: no to wychodzi na to, że wolałbym więcej teorii, żeby treść nie ograniczała się tylko do podstawowych formułek i kilku przekształceń. W sumie nie wiem o co mi już chodzi, nie podoba mi się ta książka i szukam alternatyw xD
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: dawno temu jak studiowałem to Krysicki to był tak łatwiejszy skrypt, Gewert i Skoczylas dla bardziej ambitnych. Od tego czasu pojawiły się filmiki na yt, może są przystępniejsze.
  • Odpowiedz
@Odgrzanka:

Znajdę coś pisanego bardziej ludzkim językiem, fajnie wytłumaczone?


Nie, nie znajdziesz. Przynajmniej nic wartego uwagi. Żeby uczyć się matematyki, trzeba nabrać, moim zdaniem, trochę doświadczenia w czytaniu takich książek. Powinno ono przyjść szybko, ale nie mogą odstraszać cię definicje zapisane matematycznym językiem i nie możesz szukać łatwiejszych alternatyw, bo te zbyt wiele cię nie nauczą.

wolałbym więcej teorii

W sumie nie wiem o co mi już chodzi, nie podoba mi
  • Odpowiedz
y, jaką polecacie książkę do analizy matematycznej na poziomie szkoły


@Tadeusz_Radziwill: Proponowałbym taki nomen omen ciąg
Janowski, Wiatrowski
Leksiński, Żakowski
(podręczniki zajęć fakultatywnych matfiz z lat 70-tych)
Skwarczyński - biblioteczka matematyczna
podręczniki serii Elektronika i Telekomunikacja, I, II i IV
Birkholc
Rudnicki, Krasicki
Banach też może być na jego stronie jest
Leja
Musielak
Fichtenholz
Rudin, Kołodziej, Maurin, Smirnow
ze zbiorów
Krysicki, Gewert, Regel, różne przekłady rosyjskich typu Berman, Zaporożec, Demidowicz, itd.
  • Odpowiedz
@Odgrzanka: Odradzam Rudina, raczej skomplikowana książka nastawiona na dużo treści w małej objętości - bardzo ciężko się czyta. W internecie można znaleźć po angielsku książkę T. Tao - Analysis - całkiem ciekawa jeśli chcesz ścisłego podejścia do tematu ale we w miarę zrozumiałej formie, bez wielu skrótów myślowych. Wada jest taka, że treść idzie całkiem powoli - przez pierwszych 100+ stron dochodzi się do definicji liczb rzeczywistych ( ͡° ͜
  • Odpowiedz