Wpis z mikrobloga

Ależ się wczoraj wkurzyłem (°°
Zamówiłem jakiś czas temu kamień szamotowy do pizzy za ponad 100 cebulionów, obchodziłem się z nim jak z jajkiem a i tak dziad pękł na pół..
Do tego na szamocie przypalonych resztek po sosie, czy serze nie idzie do końca doczyścić przez co podczas kolejnych wypieków dymi się niemiłosiernie.
Kupiłem zatem na próbę płytę granitową w castoramie za dyszkę i powiem wam, ze to najlepsze rozwiązanie.
Mimo, że kamień szamotowy do wyrobu pizzy nadaje się bardziej to granit jest łatwiejszy w utrzymaniu- dłużej trzyma temperaturę, nie pęka i łatwo się go czyści. Poza tym nie zauważyłem żadnej różnicy w jakości ciasta po wypieku ¯\(ツ)

#pieczzwykopem #gotujzwykopem #pizza
Tryggvason - Ależ się wczoraj wkurzyłem (╯°□°)╯︵ ┻━┻
Zamówiłem jakiś czas temu kamień...

źródło: comment_mZn6a6Yb4BD1aLPzcilJfbif0QBwAFgz.jpg

Pobierz
  • 16
@elf_pszeniczny: główną funkcją kamienia jest utrzymywanie temperatury jak termostat, ale również dodatkowo wchłania wilgoć z ciasta dzięki czemu pizza jest chrupiąca a nie gumowa. Poczytaj trochę o właściwościach kamieni. Ja natomiast pierwsze słyszę by kamień wykładać papierem.
@Tryggvason: miałem już dwie płytki granitowe z castoramy. ostatnio chciałem znowu kupić (miałem 1cm i po jakimś czasie pękają). możesz napisać co dokładnie kupiłeś bo jak ostatnio byłem i prosiłem to co ostatnio (płytka granitowa 31x31x1) to babka była wielce zaskoczona i nigdy takich nie mieli (nie chciało mi się ciągnąć tematu byłem z bombelkiem)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tryggvason: Miałem płytę granitową 3 cm grubości i pękła mi. Spowodowane jest to nieregularną strukturą granitu i różnym nagrzewaniem się poszczególnych mierałów (kwarcu, plagioklazu i skaleni) więc tobie też raczej pęknie. Podejrzewam, że mogłeś gdzieś uderzyć płytą i dla tego pękła. Szamot idealnie nadaje się do wysokich temp., ponieważ ma jednolitą strukturę i dużą pojemność cieplną. Jakiej grubości miałeś płytę szamotową?
@EmDra: moja płyta szamotowa miała 3 cm, ale obchodziłem się z nią delikatnie. Jedynie mogła ulec jakimś mikrouszkodzeniom podczas transportu. Nie jestem specjalistą, ale wyczytałem, ze szamoty najczęściej pękają. Jeśli granit mi pęknie to nie będę tak rozpaczał, bo kosztował dyszkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)