Wpis z mikrobloga

Mirki, dzieciak zbił termometr rtęciowy (tu wciąż dopuszczane do sprzedaży). Kuleczki zebrałem z zachowaniem należytej ostrożności, pomieszczenie przewietrzone itd. Termometr zbił się na panelach, zanim wpuszczę tu dziecko z powrotem, sprawdziłem pod lupą czy nie zostało cokolwiek i co? W szczelinach między panelami są maleńkie kuleczki. Te znowu zebrałem w większości klejem w sztyfcie, ale wciąż nie czuje się bezpiecznie wpuszczając tu dziecko (lata boso, upuszcza smoczek, wyrzuca pluszaki). Co robić? Czy to się jakoś neutralizuje? Prosze o pomoc.
#chemia #bhp #pomocy #pytaniedoeksperta
  • 18
@OXYGEN7, @Elsenar, @xtsdmod dziękuje za szybka reakcje. Dla potomnych zostawię:

Ewentualnie możemy posypać rtęć siarką ogrodową (możemy ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym), która wiąże się z rtęcią i ją neutralizuje. W takim przypadku wystarczy zebrać zneutralizowaną rtęć (nadal należy używać gumowych rękawic) i wysypać do śmieci. Jeśli nie mamy wcześniej wspomnianej siarki pod ręką, rozlaną rtęć możemy zasypać ziemią z kwiatów i zebrać szczotką na szufelkę. Następnie bardzo szczelnie
@abrafab: rtęć paruje bardzo wolno, dodatkowo nie jest aż tak łatwo zatruć się metaliczną rtęcią. Nie znaczy to, że jest obojętna dla zdrowia, ale nie ma co wpadać w panikę i ewakuować całego budynku. Cody z kanału Cody's Lab bawi się rtęcią dosyć często:

https://www.youtube.com/results?search_query=cody%27slab+mercury

bez uszczerbku na zdrowiu: https://www.youtube.com/watch?v=xmpGL6LKo2w

jego poradnik czyszczenia pomieszczenia z rtęci:
D.....t - @abrafab: rtęć paruje bardzo wolno, dodatkowo nie jest aż tak łatwo zatruć ...
Ewentualnie możemy posypać rtęć siarką ogrodową (możemy ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym), która wiąże się z rtęcią i ją neutralizuje.


@abrafab: W temp. pokojowej proces zajmuje jedynie jakieś 300 lat, powodzenia.
Najlepiej posypać ale czystym proszkiem miedzianym i powstały stop usunąć mechanicznie.
No i pytanie gdzie mieszkasz skoro ciągle są dostępne.
@abrafab: jak bylem maly to ze 2 razy stluklem termometr rteciowy. Oczywiscie moi rodzice zrobili wszystko co bylo w bhp na tamte czasy czyli przetarli papierem i do kibla... Nadal zyje i chyba raka jeszcze nie mam a tu juz ponad 30 lat na tym padole, jednak jak bys chcial posluchac @levusek1992 to wirsz co robic ( ͡° ͜ʖ ͡°)