Wpis z mikrobloga

Przymierzam się powoli do hipoteki.
Czas może nienajlepszy, ale sytuacja życiowa wymaga żeby się osiedlić.
W ostatnich 5 latach mieszkałem w 4 różnych mieszkaniach i mi wystarczy przeprowadzek.

Na razie to tylko plany, dlatego zacząłem od zorientowania się w temacie.

Mam jdg i szczęśliwie pracuję zdalnie dla jednego zagranicznego klienta z UK.
Problem jest taki, że niby kredyt możesz uzyskać tylko w walucie w której zarabiasz. Ktoś wie czy jdg pod to podlega?
Nie chce, żeby to, że akurat teraz zarabiam w GBP wymuszało na mnie kredyt w tej walucie.
Jest bardzo (bardziej niż nie jest) prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości będę pracował dla firmy w Polsce.

Jakie mam opcje?
Ktoś coś podpowie? Może ktoś już przez to przechodził?

#b2b #kredythipoteczny #dzialalnoscgospodarcza #programista15k #finanse #mieszkanie
  • 9
@budyn: ja zarabiam tylko i wylacznie w EUR i USD a mam kredyt w PLN :) Na PIT masz przeliczona zawsze obca waluta na PLN i dla banku pokazujesz PIT gdzie masz wynagrodzenie roczne przeliczone na PLN. Nie ma najmniejszego problemu zarabiac w GBP a miec kredyt w PLN przy jdg.
@imper69: banki będą chciały od Ciebie najprawdopodobniej PIT za poprzedni (i ewentualnie jeszcze wcześniejszy) rok + bieżącą KPiR. Tam masz wszystko w złotówkach, bo nawet Twoje faktury wystawiane w GBP, EUR czy USD są na potrzeby podatkowe przeliczane na złotówki.

Także jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
@budyn: https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/knf_127276_Rekomendacja%20S%20_II__a_9532.pdf

Rekomenduje się, aby bank w przypadku udzielania kredytów w walutach obcych analizował zdolność kredytową klienta przy załoŜeniu, Ŝe stopa procentowa dla kredytu walutowego jest równa co najmniej stopie procentowej dla kredytu złotowego, a kapitał kredytu jest większy o 20%


Czyli chodzi o to że masz zdolność niższą o 20% względem tego gdybyś zarabiał tyle samo w PLN po przeliczeniu. Oczywiście to zależy jak bank podchodzi do rekomendacji.

Gdzieś podczas
@budyn: Według art 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walucie obcej przelicza się na złotówki. Ponadto w kilku bankach na początku roku 2020 będzie istniała możliwość uzyskania kredytu na podstawie zeznania PIT. Z tego powodu nie powinno być problemów z uzyskaniem kredytu hipotecznego w złotówkach.