Wpis z mikrobloga

„Dekalog” – Krzysztof Kieślowski , cykl filmów.

W dziewięciu odcinkach pojawia się milczący nieznajomy, którego rolę odgrywa Artur Barciś (nie wystąpił tylko w Dekalogu X). Ta epizodyczna postać ma kolejno następujące wcielenia: mężczyzna siedzący nad jeziorem, laborant, motorniczy, kajakarz, robotnik, człowiek z walizką, mężczyzna na stacji kolejowej, student oraz rowerzysta.

Reżyser Kieślowski nigdy zaś wprost nie powiedział kogo gra Barciś Sam aktor pewnego razu zapytał Kieślowskiego „Kogo ja gram?”, na co Kieślowski odparł „Nie wiem”.
W ogóle mnie nie reżyserował mówi Barciś. Postanowiłem, że ta postać będzie uosabiać tajemnicę zawartą w Dekalogu, będzie łącznikiem z tym innym światem, o którym nic nie wiemy.
Właśnie w tym niedopowiedzeniu jest ta cała tajemnica tej postaci.
Postać wg jednej z interpretacji jest personifikacją sumienia.

Jak dla mnie subiektywnie jest to najlepsza rola Barcisia w karierze. Wbrew pozorom bardzo trudna do zagrania, gdyż nie określa kogo aktor ma grać. Aktor nie wypowiedział ani jednego słowa. Postać milczy i kamera z reguły z odległości filmuje postać. Chłodne spojrzenie Barcisia nadaje mocnej surowości i zaznacza powagę sytuacji danej sceny. Postać może być wieloznaczna, niejasna.
Ja Barcisia zawsze kojarzę z Dekalogu i dla mnie to była jego życiowa rola. Niby drugi plan, niby bez słów, ale jak wymownie i zarazem przerażająco zagrał mając zaledwie kilka sekund. Fenomen i mistrzostwo sztuki aktorskiej, bo jak tu zagrać nie mówiąc nic, mając bardzo ograniczone możliwości, a żeby cię zapamiętali. Spojrzenie tajemniczego bohatera przez kilka sekund, a jako widz wtapiasz się w esencje tej sceny, która jest bardzo trudna do interpretacji.

Kieślowskiego filmy to gęsta beznadziejna i chłodna oraz melancholijna atmosfera. W Japonii ludzie studiują jego filmy, poświęcają sporo czasu interpretując każdą scenę. Są nawet organizowane wycieczki śladami scen „Dekalogu”. Turyści odwiedzają miejsca scen z „Dekalogu”.

Warto dodać , że żaden z filmów nie odzwierciedla dosłownie dziesięciu przykazań w kontekście wiary chrześcijańskiej.

Tutaj troszkę więcej o scenach Dekalogu z Arturem Barcisiem: http://www.zw.com.pl/artykul/232752.html

#film #kieslowski #dekalog #arturbarcis #sztuka
morion - „Dekalog” – Krzysztof Kieślowski , cykl filmów.

W dziewięciu odcinkach po...

źródło: comment_CpNw8ozweGQp2Zogtmo2tuTfyX5Id2X4.jpg

Pobierz