Wpis z mikrobloga

@Nordri: Hej!
Mam pytanie do Mirków i Mirabelek po radiologii i ogólnie rozeznającym się w temacie dawek RTG.

Dwa tygodnie temu miałam robiony rezonans magnetyczny, dodatkowo tego samego dnia tomografię głowy z kontrastem, a dwa dni później znowu rezonans głowy + odcinka szyjnego kręgosłupa z kontrastem.
Wyżej wymienione "operacje" były nagłe i nieplanowane - po prosto trafiłam na sor i stamtąd zabrali mnie na sesję fotograficzną.

A zmierzając do pytania - dwa tygodnie temu równolegle dostałam skierowanie na rentgen biodra + rentgen lędźwiowego odcinka kręgosłupa. I pytanie - czy bezpiecznie mogę teraz na te prześwietlenia pójść? Czy nie za wcześnie po tomografii i rezonansach (jeśli to w ogóle ma jakiś wpływ)?

Szukałam odpowiedzi w necie i jedyne co udało mi się wyczytać, to jeśli lekarz dał skierowanie, to miał powód i należy pójść. Ale jak dostawałam skierowanie na powyższe RTG od rodzinnego, to nie miałam w planach SORu i TK :P
Halp.
#medycyna #radiologia #rtg #pytanie #tomografia #rentgen
Nordri - @Nordri: Hej!
Mam pytanie do Mirków i Mirabelek po radiologii i ogólnie roz...

źródło: comment_JE9o6Pgp9YCSrVx1r3CDkEFU9QeVGJEk.jpg

Pobierz
  • 13
@Nordri: możesz iść spokojnie, przy MR w ogóle nie ma promieniowania rentgenowskiego, obraz powstaje w innym mechanizmie, rtg biodra to mała dawka z porównaniu z TK. Przy głowie masz pewnie z 4mSv (badanie z kontrastem to były dwa przejazdy) przy rocznej dopuszczalnej dawce ok 20mSv. Miednica to dużo mniej.
@Eustachiusz: Fajnie, dzięki.
Co do kontrastu to masz rację... chociaż ten z reznonansu był spoko - nie dał niemal żadnych objawów, ale ten z tomografii... o cię florek, jakby mi ktoś wlał lawę do żył... i gdyby nie to, że nie jadłam nic od 4 godzin, a wcześniej mikro rogalik i ze 3 łyki wody, to bym strzeliła pawia momentalnie. Nawet na pusty żołądek nie było dobrze :/
Wolałabym już nigdy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fergese: nie pamiętam już, ale 20mSv to roczna dawka dla społeczeństwa, 50mSv to dla ludzi pracujących przy promieniowaniu. Oczywiście przy badaniach często używa się większych dawek, kiedy korzyść z badania przewyższa ryzyko.
@Nordri: Post stary ale wtące swoje 3 grosze. Podczas mr nie poczułaś kontrastu ponieważ wstrzykuje się go tam małe ilości 10-20ml. Podczas tomografii wstrzykuje się 60-80ml. Mogło Ci się zrobić niedobrze dlatego że za krótko byłaś naczczo. Następnym razem przed badaniem pij tylko wodę, wtedy podczas badania tylko poczujesz cieplo,.
@piant: Bardzo możliwe. MR pierwsze miałam po jakichś 14h na SORze, gdzie trafiłam rano, czyli poprzedni posiłek to była kolacja poprzedniego dnia ;) Jak tylko zjechałam z MR, to zjadłam tego nieszczęsnego rogalika bo już z głodu ledwo żyłam. Kto mógł wiedzieć, że mi jakieś dziadostwo w głowie znajdą i potrzebne będzie TK z kontrastem? Dlatego poszłam na TK 4 godziny po jedzeniu, zamiast minimum 6h, ale lekarz już nie chciał