Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CygaroZwasem: To, że wizerunek jest dobrem szczególnie chronionym jest sprawą nie budzącą wątpliwości.

Kwestię tę rozstrzyga jeden przepis ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tylko jeden i aż jeden. Jest to art. 81, który stanowi: 

„1. Rozpowszechnienie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnienie wizerunku:

osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek
  • Odpowiedz
@bulasss idąc twoim tokiem rozumowania mogę wrzucić Piątka, Lewego i Milika do reklamy swojego sklepu, bo są znani? ;) To po co Huawei i inne firmy płacą im kontrakty po kilkadziesiąt baniek?
  • Odpowiedz
@bulasss: W ogóle zacznijmy od tego, że gdybyś sam zrobił zdjęcie tego aktora to mógłbyś rozpatrywać to w kontekście przepisów o ochronie wizerunku. Jednak w tym przypadku chcesz robić zdjęcie zdjęcia, kadru filmowego lub plakatu. W tym przypadku znaczenie mają tu prawa autorskie chroniące te materiały.
  • Odpowiedz
@bulasss: a co do rozpowszechniania wizerunku gdybyś sam zrobił to zdjęcie:

Stosownie do przepisu art. 81 ust. 1 pr. aut. zasadą jest, iż rozpowszechnianie wizerunku wymaga ze-
zwolenia osoby na nim przedstawionej. Użyty w przepisie zwrot „zezwolenie” należy rozumieć jako
udzielenie przez uprawnionego zgody na rozpowszechnienie wizerunku296. Każde reklamowe wyko-
rzystanie wizerunku wiąże się z rozpowszechnieniem, a więc wymaga zgody uprawnionego297. Rozpo-
wszechnienie wizerunku jest rozumiane jako jego publiczne udostępnienie.
Jak
  • Odpowiedz
@bulasss: polskie prawo jest tak skonstruowane, że nawet jak byś przerysował kadr z filmu lub postać z bajki to odpowiadałyś za złamanie praw autorskich
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CygaroZwasem: @p0mian: podsumowując, jeśli chciałbym wprowadzić do karty w knajpie na przykład drink o nazwie Terminator i na insta wstawię fotkę z drinkiem, a w tle będzie screen z filmu z Arnoldem, to naruszam prawo?
  • Odpowiedz
@bulasss: weź zrób komuś bodypainting ręki żeby wyglądała jak ręką robota i niech trzyma tego drina - będzie fajne zdjęcie na insta :) Analogicznie do innych wystarczy jakiś rekwizyt albo inny element
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bulasss: Tak sie składa że jestem w branży kreatywnej i współpracuję z gastronomią i wielu z klientów rozkminialo te problemy. W większości przypadków pomimo, że prawo jest takie jak koledzy wyżej opisują używa się w usługach znakow chronionych. Niemal bezkarnie używają cudzych elementów. Po pierwsze dlatego, że trudno dotrzec do wlasciciela konkretnego znaku by uzyskać licencję. Po drugie dlatego, że prawo jest papierowe. Nawet jeżeli do wlasciciela dojdzie że uzywasz jego
  • Odpowiedz