Wpis z mikrobloga

#revolut #finanse #podatki

Czy ktoś z was inwestował może w amrykańskie akcje przez revoluta? Chciałbym spróbować, ale nie mogę znaleźć informacji o rozliczeniu podatkowym tych akcji.

Ze strony revoluta:

Deklaracje podatkowe
Inwestycje mogą generować pewne dochody lub zyski kapitałowe — na przykład w przypadku wypłaty dywidend lub sprzedaży akcji po cenie wyższej od ceny zakupu. Dochody te mogą podlegać opodatkowaniu zgodnie z lokalnymi przepisami podatkowymi i jako inwestor musisz wiedzieć, jak zadeklarować i zapłacić należny podatek.

Jak to wygląda w praktyce, czy dostanę coś podobnego do pit8c? Gdyby ktoś był w temacie to chętnie przyjmę wszelkie wskazówki na ten temat rozliczenia podatkowego.

Dzięki i pozdro
  • 44
  • Odpowiedz
@pompastic: jak zarobisz to powinieneś się rozliczyć ze skarbówką wpisując to w deklaracji rocznej jako "dochody dodatkowe" - chyba pit8c (i oddać od zysku 19%)

W praktyce jak zarobisz 5-10k pln (różnica wpłat i wypłat z revolut) to nikt tego nie będzie kontrolował - no chyba że Revolut dostarczy dane o twoich zyskach na ich fintechu polskiej skarbówce.

Co innego jakbyś na takich zabawach zarobił kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy zł i wyjął tą
  • Odpowiedz
  • 0
@gchmurka Na początek chcę zobaczyć jak to działa i inwestować w akcje małe sumy, np. 100 zł miesięcznie. Pit8c - mam sam obliczyć i wpisać różnice,czy dostanę od revoluta jakiś dokument?
  • Odpowiedz
@pompastic: nic od revoluta nie dostaniesz, sam musisz zadeklarować ile zarobiłeś.
Jak chesz inwestować po 100zł to nawet się tym nie przejmuj, ile tego zysku będziesz miał 20-30zł? + obowiązek podatkowy/skarbowy liczy się dopiero kiedy realnie wyciągniesz tą kasę z inwestycji.
  • Odpowiedz
@widmo82: No właśnie też zamierzam to potestować, tylko zanim zacznę chcę się dowiedzieć jak wygląda rozliczenie akcji + czy są jakieś ewentualne ukryte/dodatkowe koszta tej zabawy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@widmo82: @pompastic: to jest faktyczne kupowanie akcji czy jakieś pośrednictwo jedynie? Bo wiem, że z BTC w Revolucie nie jest tak, że faktycznie się te coinsy nabywa.

I jakie mają prowizje? Bo coś nie mogę znaleźć info.
  • Odpowiedz
@ElGovanni: Na razie nie wiem nic więcej niż to co na tagu + tutaj jest ciekawy artykuł na ten temat z blogu subiektywnieofinansach :

https://subiektywnieofinansach.pl/revolut-metal-inwestowanie-w-akcje/?fbclid=IwAR1-kkO6x5zzKnaNwWjqh0JgFlQnbK5l0CTKQuQm_X0zxZFYvXaO4zQUkxY

Wygląda na to, że tak jak ktoś wcześniej napisał przy zarobieniu po sprzedaży akcji naliczasz 19% i wpisujesz w dochody dodatkowe pit8c . Moze jeszcze wypowie się ktoś ekonomicznie ogarnięty ;)
  • Odpowiedz
Podepne się pod ten temat (sprzed 11 miesięcy xD) z moim pytaniem. Jak wygląda sprawa z podatkiem, jeżeli jestem na plusie (zamykam akcje) ale pieniądze dalej są w portfelu inwestycyjnym, czyli nie przelałem ich na swoje konto w Revolucie. To z tego też musze się rozliczać?
  • Odpowiedz
Ktos wie, ktora pozycja na tym wyciagu od revoluta to zysk ? Na tradingu dostalem dokument z zyskiem jaki odnioslem w ciagu 5 minut. Pracownicy z revoluta nie wiedza co znajduje sie na wyciagu i wszystko trzeba ogarnac samemu
  • Odpowiedz