Wpis z mikrobloga

#kielce #polska #swietokrzyskie

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/raport-demograficzny-2020-kielce-szybko-sie-wyludniaja-szybki-rozwoj-kilku-gmin-powiatu-kieleckiego/ga/c1-14708629/zd/41191445

Czyli tak jak było - nasze powiaty rosną, ale miastu - niestety - ubywa. Nie jest więc tak, że ludzie nie chcą tu jakoś mieszkać, po prostu problem jest z samymi Kielcami. Mam nadzieję, że nowe miejsca pracy oraz budowa dróg załagodzi, a może i przezwycięży ten problem. Pocieszające jest to, że inne miasta mają gorzej, np na Śląsku, ale z drugiej strony, można by ogarnąć to tak, jak Rzeszów - oni co prawda trochę zaburzyli statystykę zwiększając praktycznie 3 krotnie swoją powierzchnię od 2006 roku, no ale jakoś to działa.

Myślę, że gdyby Kielce wchłonęły Cedzynę oraz np Morawicę, to nie byłoby to złe rozwiązanie - co prawda nie jest to w interesie tych gmin, ale ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • 8
  • Odpowiedz
@Student_AWAS: prawda jest taka, że wg mnie Kielce przespały swoją szansę w przeciwieństwie do Rzeszowa. Pochodzę z tego regionu i muszę z przykrością powiedzieć że Kielce nie mają do zaoferowania ciekawych perspektyw w przeciwieństwie do pobliskiej Warszawy czy Krakowa.
  • Odpowiedz
@sebeqq: jest w tym trochę prawdy, ale też nic nie jest wieczne, a trendy można odwrócić - mimo wszystko Rzeszów ładnie brnie do przodu, CK niestety gdzieś się pogubiły, a szkoda, bo potencjał był i (i imo nadal jest) - mieliśmy szczęście do ludzi, jak Klicki/Sołowow czy Zaraska, ale nei umieliśmy tego przekuć w sukces dla regionu/miasta. Plus jest taki, że coś tam powoli się zmeinia, ale za wcześnie by wieszczyć
  • Odpowiedz
@Student_AWAS: odpływ ludności z Kielc (a w efekcie powolną agonię) zacząłem obserwować już od ok 2007 i od magicznych, odrealnionych pomysłów Lubawskiego np. o budowie lotniska pod miastem i braku pomysłu na wszystko. Kielce nie miały szczęścia co do gospodarza z prawdziwego zdarzenia w przeciwieństwie do wspomnianego powyżej Rzeszowa. Nie zabiegał o miejsca pracy, nie bazował (a mógł o zgrozo!) na zapleczu politechniki czy AŚ a później UJK, a mógł stworzyć
  • Odpowiedz
@sebeqq: to fakt, że Lubawski był marnym prezydentem - czy tam gospodarzem. Ferenc jest chory na Rzeszów, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Wenta nei jest człowiekiem z mojej bajki, ale parę ruchów mu się udało, mam nadzieję, że uda się w przyszłych wyborach znaleźć kogoś takiego jak prezydent Rzeszowa.

Z dobrych rzeczy, które Lubawski zrobił (albo nie zepsuł) to imo park technologiczny oraz Targi.

Co do czarnych barw to bez przesady
  • Odpowiedz
  • 1
@Student_AWAS jeżeli tylko gospodarz miasta będzie dalekowzroczny, dogada się z urzędem wojewody i marszałka oraz posłowie z regionu zaczną silniej lobbować jest ogromna szansa.

Potencjał wielki ale niewykorzystany zgodzę się z tym stwierdzeniem w 100%
  • Odpowiedz
@c43amg: dla mnie moga rzadzic nawet z ksiezyca, jezeli miasto bedzie sie rozwijac, ale masz racje, ze za duzo na kierowniczych stanowiskach przyjezdnych ( ͡° ͜ʖ ͡°).... choc Lubawski byl z CK i jakos to nie pomoglo.
  • Odpowiedz