Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanko

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z bazami danych SQL. Mniej więcej wiem z czym to się je, bo jestem po technikum informatycznym, i jakieś podstawy mam, ale już dawno z SQL nie miałem nic wspólnego, a chciałbym nabyć wiedzę i umiejętności.

Co polecacie na początek, jakaś książka, może szkolenie, kurs? A może odradzacie zabierania się za ten temat?

Będę wdzięczny za propozycje!

#it #programowanie #sql #bazydanych #kiciochpyta #informatyka
ATLETICO - Mirki, pytanko

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z bazami danych SQL. ...

źródło: comment_OKslar9emV5uQMRNbSDycwNEFDH1lSfM.jpg

Pobierz
  • 16
@ATLETICO: Z książek na początek to: Praktyczny kurs SQL. Wydanie III. Oprócz tego to tutoriale z internetu. Później możesz poszukać czegoś bardziej zaawansowanego np. „Programowanie serwera Oracle 11g SQL i PL/SQL".
@ATLETICO jesli chcesz być mistrzem Oracle'a to czytasz w kolejności: Oracle DB Concepts, aby się dowiedzieć jak działa Oracle, potem idziesz w SQL quick reference i na końcu możesz w SQL reference, choć to już duża kobyła. O tak jak polecono wyżej, jest masa tutoriale i blogów, które warto czytać. Zamiast Oraclea możesz zacząć od MySqla albo PostgreSQL. Znajomość SQLa, szczególnie przydaje się w wielu dziedzinach, od QA i Supportu po Analizę
@ATLETICO no to ogarnij szybko podstawy, wszystkie joiny, group by, having, podzapytania, zapytania skorelowane. Potem (nie wiem jak w innych bazach, ale na pewno w Oracle), funkcje analityczne i może pivoty. Wymyśl sobie jakis problem, na przykład sklep z samochodami. Stwórz kilka tabel, wypełnij je danymi i na tym baw się SQLem. W necie znajdziesz nawet gotowe bazy. A i ważna rzecz: Null, niby nic, ale krwi potrafi napsuć :)
Czy background w postaci doświadczenia w accountingu i audycie


@excelfinance: bardzo.

W Krk też na takie zarobki można liczyc?


mozna.

czego dokładnie się uczyć?


Myslenia, to jest niezastapione.

Zależy czy chcesz zostać DWH developerem czy analitykiem biznesowym czy kij wie kim jeszcze.

Zacznij się uczyć pod wymagania w jakiejś robocie gdzie będziesz wykorzystywał analitykę i SQL.
Nawet jezeli robota okaze sie gowniana to bedziesz mial okazje oklepac podstawy i utrwalic do
@ATLETICO: najpierw naucz się jak działają bazy danych. Projektowanie encji w chociażby Oracle DB Concepts, potem zasady transformacji w model relacyjny, a SQL można serio się z dokumentacji naucyć.