Wpis z mikrobloga

czy CentOS nada sie do bankowosci internetowej? -tj.a jak nie CentOS to jaka dystrybucja linuxa lub jakies inne rozwiazanie? Chodzi mi glownie o bezpieczenstwo. Ostatnimi czasy mam psychiczny problem przed korzystaniem ze swojego konta bankowego poprzez przegladarke w windowsie (antywirus...no.....powiedzmy, ze jakis mam, ale nie czuje, ze moje pieniadze są bezpieczne) #linux #bezpieczenstwo #kiciochpyta
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jablkawmasle: bo nie wiem czy już miałaś styczność z linuxem czy nie :p a mint i ubuntu to takie dobre distro dla początkujących, dużo rozwiązań problemów jest już gdzieś w necie, paczek programów deb i snap/flatpak też. itd. Co do cent os to słabo znam to distro, ono jest chyba bardziej na serwery niż desktopy ale jak Ci pasuje to ok.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jablkawmasle: Ubuntu? Stare repozytorium, ściśle powiązane z cyklem wydawniczym systemu. Moim zdaniem CentOS pod tym względem jest lepszy i ma najnowsze pakiety.

Jeżeli zaś chodzi o bezpieczeństwo kasy, to nie system, nie antywirus, tylko niskie limity na kartach dla kanałów internetowych plus wieloetapowa autentykacja. Tokeny jednorazowe, w apce mobilnej etc.
@jablkawmasle: bylejaki system na live usb i najnowsza przeglądarka ci wystarczy

centos to jakbys serwer stawiał a nie logował się do banku przez przeglądarke xD (SELinux, stabilne paczki)

liveusb bo dane przeglądarki są zapisywane w pamięci a nie na dysku, po restarcie komputera wszystko znika

dodatkowo centos na minus bo tam aktualizacje przeglądarki są opóźnione
@jablkawmasle: Tok Twojego postępowania zalatuje nieco paranoją... Przecież normalnie utrzymany system Windows zaktualizowany, z włączonym Defenderem i przede wszystkim bez pirackiego syfu będzie normalnym (meh), bezpiecznym systemem.
Dziś najwięcej ataków to socjotechnika - podsyłanie wiadomości SMS z rzekomą dopłatą, itp.
Należy zawsze sprawdzać jaką operację autoryzujesz!
Najczęściej nawet jeśli nabierzemy się na SMS z dopłatą 1,2 PLN to należy sprawdzać CO autoryzujesz kodem sms - najczęściej nie jest to przelew 1,2