Wpis z mikrobloga

Fan Ho (1931-2016), chiński artysta, mistrz w minimalistycznym ujęciu zmaksymalizowanej intensywności i złożoności życia przeciętnych ludzi w latach pięćdziesiątych. Samouk, od dziecka zafascynowany fotografią, jego przygoda ze zdjęciami rozpoczęła się w wieku 14 lat, kiedy otrzymał od ojca swój pierwszy aparat skrzynkowy Brownie (Kodak). Obserwował ludzi z ukrycia, przyczajony niczym podczas polowania na zwierzynę, wyczekiwał perfekcyjnego momentu na ujęcie, okiem obiektywu obejmował najczęściej slumsy, ludzi niczym się niewyróżniających, niezidentyfikowanych, bez twarzy i tożsamości, ale przedstawionych w humanistyczny sposób, dzięki czemu odbiorca może zobaczyć w nich cząstkę siebie samego. Fan Ho potrafił godzinami czekać na "odpowiedni moment", na perfekcyjne zgranie się postaci czy promieni słońca, cierpliwie czekał na geometryczne dopasowanie cienia do jego artystycznej koncepcji. Szczególnie upodobał sobie grę światłem, a także dym i mgłę, pogłębiające klimat tajemnicy z pozoru oczywistych sytuacji życia codziennego.

#zdjecia #starezdjecia #fotografia #art #minimalizm #estetyczneobrazki
M.....a - Fan Ho (1931-2016), chiński artysta, mistrz w minimalistycznym ujęciu zmaks...

źródło: comment_1581346786VNVaL411lMh5Wwx9OHfGjK.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@MK-Ultra: W sumie nie o to mi chodziło:) bardziej o stwierdzenie minimalistyczny fotograf (bo nie wiem czy to tak powinno być dokładnie po polsku;) jego prace są jak najbardziej minimalistyczne :)
  • Odpowiedz
@MK-Ultra: Fan Ho zawsze na propsie :) warto wiedzieć, że w swoich zdjęciach często ustawiał modeli, również te geometryczne cienie jak i niektóre elementy krajobrazów to fotomontaż zrobiony przez niego w ciemni. Jak dla mnie nie umniejsza to jego twórczości, ale też nie było tak, że on za każdym razem czekał na idealną kompozycję, tylko sam ją tworzył.
  • Odpowiedz