Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej, mirabelki i mirki. Mam pytanie z zakresu #prawo #praworodzinne #prawocywilne

Głupio trochę przychodzić z takim problemem tutaj, ale chciałbym chociaż zrobić wstępne rozeznanie, a wiem, że tu jest sporo mądrych ludzi.

Mam ciotkę i wujka, ludzie po sześćdziesiątce. Mieszkali razem w domu, który był ich współwłasnością. Wujek odszedł od ciotki do innej kobiety, będzie rozwód. Domaga się swojej połowy domu albo żeby ciotka go spłaciła. Niestety ciocia nie ma pieniędzy i jest osobą niepełnosprawną. Wyprowadzka to również nie najlepsze rozwiązanie dla niej, bo jedyną radością, jaka jej została w życiu, jest ten dom i sąsiadki, które jej czasem pomagają i ją odwiedzają.
Czy wujkowi należy się połowa domu/spłata, skoro to on zdradził? Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie dla mojej cioci, tak żeby nie została z niczym? I czy są jakieś poradnie prawne, gdzie udzielą jej darmowej (albo niedrogiej) pomocy prawnej? Z tego co się orientuję, w sądzie można starać się o pełnomocnika z urzędu, ale przydałaby się pomoc prawna już teraz, zanim ruszy podział majątku i tak dalej.
Nie zrozumcie mnie źle, ciocia to nie jest jakaś karyna, która chce oskubać z kasy swojego męża. To kobieta, której zawalił się cały świat, której nic już praktycznie nie zostało (nawet zdrowie), która drży o swój los i swoją starość. Nie chodzi o to, żeby od niego wyciągnąć jak najwięcej, tylko żeby nie była jeszcze bardziej pokrzywdzona w tej sytuacji...

Ale się porobiło, mirasy, nawet na stare lata ludzie się ciągają po sądach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#zwiazki #rodzina #feels

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Jak nie spłaci albo nie wyprowadzi, żeby sprzedać samodzielnie, a on się będzie domagał swoich praw to komornik sprzeda to za nich za bezcen. Takie uroki małżeństwa i nic z tym nie zrobisz.

Jeżeli będzie orzeczenie o winie to można od wujka domagać się alimentów za "pogorszenie poziomu życia".
@AnonimoweMirkoWyznania co do bezpłatnych porad prawnych, to niektóre kancelarie ogłaszają, że w niektóre dni przyjmują pro bono, ewentualnie w wielu gminach jest takie coś jak bezpłatne biuro porad prawnych, czasem działa przy wydziałach, to zależy.

Przy podziale majątku może dojść do sytuacji ustalenia nierównych udziałów, jeżeli któraś ze stron będzie wskazywała, że więcej się przyczyniła do powstania majątku, więc warto uważać.
Jak nie spłaci albo nie wyprowadzi, żeby sprzedać samodzielnie,


@Tytanowy_Lucjan: Natychmiastowa wyprowadzka nie jest warunkiem sprzedaży nieruchomości. Twój komentarz sugeruje, że nie da się sprzedać nieruchomości póki ciocia opa będzie tam mieszkała, a nie jest to prawdą.
W praktyce z kupującym da się wynegocjować 1,5-2 miesięcy na opuszczenie nieruchomości przez sprzedającego, który to czas wykorzystuje on na znalezienie kolejnego lokum. Myślę, że ciocia opa za cenę połowy domu spokojnie kupi małą