Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
jako że chwilowo naszło mnie znów na zagłębienie się bardziej we frontend to mam pytanie związane trochę z wyborem języka pod Svelte. Svelte na razie nie ma supportu dla czegokolwiek innego niż JavaScript (i chyba tak zostanie przez jakiś czas, może na stałe).

i to byłoby całkiem ok, gdyby nie moja niechęć do czystego #javascript. nie chodzi nawet o to że jest nieco bałaganiarski. najbardziej brakuje mi w nim obsługi typów. jakby było choć coś na podobieństwo tego jak z typami radzi sobie python (PEP-484 jeśli się nie mylę) to byłbym całkiem zadowolony.

co zatem zrobić jeśli typy są dla mnie ważne? TypeScript? ale to wyklucza używanie Svelte. ReasonML ma te same wady co TypeScript a dodatkowo wspierany jest chyba tylko dla React. inne języki wspierające typy i transpilowane do JavaScript są jeszcze bardziej niszowe - obawiam się trochę błędów, braku typingów i słabo dopracowanych narzędzi. no i w dodatku nie ma wsparcia dla Svelte - same problemy.

a może zatem:
* ts-check https://www.typescriptlang.org/docs/handbook/type-checking-javascript-files.html

albo

* Facebookowy flow: https://flow.org/

ktoś używał jednego albo drugiego?
ktoś poleca jeden albo drugi?
jakieś przemyślenia po zrealizowaniu projektu może?
jakieś rady co lepsze? wygodniejsze?

#programowanie #frontend #typescript i chyba raczej #programista15k
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iforgestuff: patrzałem i czytałem dyskusje na Svelte i autor jakoś się nie pali by na podstawie tego zrobić "natywny" support dla TypeScript dla Svelte. nie pamiętam czy ta implementacja jest w stanie "rozumieć" komponenty na takiej zasadzie by ograniczać np użycie komponentów do tych implementujących określony interfejs. to byłoby super. poczytam.
szkoda że nie ma domyślnie jakiejś "namaszczonej" przez autora drogi jak używać Svelte z TypeScript (choć jakby była to bym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hauleth: Elm mk jakoś nie leży. i to jeszcze mały problem, ale w większych projektach są jeszcze ludzie specjalizujący się w UI a dla nich praca z tym HTML w wersji jaką preferuje Elm to jest rzucanie im kłód pod nogi (to nie są developerzy). pomijam już kwestę społeczności Elma, która to jest taka sobie (imo nawet toksyczna).

Pure Script ma ten sam problem co Elm jeśli chodzi o budowanie widoków.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Hauleth: trochę bawiłem się w zeszłym roku drab'em - bo LiveView był sporo czasu dopracowywany. Nie wiem jaka jest szansa na Elixira na backendzie.

@scriptkitty: rozważałem to - ale sam nie wiem - z jednej strony mam bardzo dobre wspomnienia z używania Clojure (ale nie używałem Clojure Script) z drugiej strony tam też nie ma tego na czym mi zależy - typów :-\