Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Jak rozliczyć #podatek za zysk na GPW gdy jest się rezydentem podatkowym w #uk?

Zdaje mi się, że nie powinienem nic płacić w Polsce ale broker jest polski, więc wysyła PITa do polskiego urzędu skarbowego, więc raczej urząd się #!$%@?. Jednak z racji rezydencji powinienem to też zgłosić w UK, a tu mi wtedy drugi raz podatek naliczą co jest bez sensu zważywszy na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między PL, a UK.
W skrócie, jak wytłumaczyć polskiemu urzędowi, że nic w Polsce nie płacę? Czy też powinienem zrobić jeszcze coś innego?

Jakby co to zasięgałem porady zarówno polskich jak i ukejowych księgowych ale każdy klapki na oczy na swój kraj i sprzeczne rzeczy gadają (tzn. takie, że bym płacił 2x jeśli się zastosuję do obydwu).

#podatki #gpw #zagranico #pit #uk #pociagdozyskow #kiciochpyta
  • 26
@szpongiel: Zostaje ci doradca podatkowy jak to poprawnie zrobić, niestety księgowi rzadko kiedy znają się na dochodach kapitałowych. Wiem że na pewno nie zapłacisz dwa razy bo na picie w Polsce jest okienko w którym podaje się kwotę zapłacona za granicą. Natomiast lepiej zrobić to poprawnie.
@szpongiel: jak rozumiem miescisz sie w Annual Tax-free Allowance i nie musisz nic płacić, czy się mylę? bo imo za rok urząd upomni się o to, a ty przedstawisz dowody rozliczenia sie z zyskow kapitalowych w uk, po za tym nie wiem czy bedziesz musiał, bo polski urząd dostanie informacje na twój temat z uk jak o nie poproszą
@szpongiel: z tego co mi wiadomo to musisz rozliczyc zysk z PL w PL na PIT38, a w UK przy wypelnianiu tax return zglaszasz ze ile zarobiles na 'inwestycjach zagranicznych' i ze zaplaciles podatek w PL.
@szpongiel Capital gains allowance jest oddzielny od Personal allowance, jak a przynajmniej był do niedawna. Podatek zapłacony w Polsce liczy się jako tax credit dla podatku zapłaconego w uk, praktycznie na pewno nie zapłacisz dwa razy za to samo. Ale to trzeba doradcę podatkowego, nie księgowego.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fruity: jak rok temu tak zrobiłem. Tzn. Zapłaciłem w pl belkę 19%. Potem dałem info o tym księgowej w uk. To mi drugi raz mniej więcej tak chciałem zrobić to mi księgowa w UK mówiła, że nadal mam do zapłacenia capital gain tax 20%. Jak jej 3x powiedziałem "ale już zapłacone przecież #zagranico" to jakiś foreign tax relief zrobiła, czyli nadal musiałem płacić tylko, że połowę, 10%. Łącznie z polskim
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kwiatosz: a to nie wiem czy przekroczone, bo nie znam wysokości allowance na CGT.
Natomiast żeby w ogóle mieć nawet szansę zeń skorzystać, to muszę poznać skuteczny sposób odgonienia polskiej skarbówki. Tego mi głównie brakuje w tej układance...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fruity:

to jakos #!$%@? ci policzyla

Do tego sam doszedłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Stąd ten wpis. Tzn. tamto to już historia ale w tym roku mam analogiczną sytuację.

z tego co mi wiadomo to musisz rozliczyc zysk z PL w PL na PIT38

Tu ekstra pytanie. Jak w takiej sytuacji skorzystam z umejowego CGT allowance jeśli już urząd w PL mnie oskubie? Czy generalnie wtedy nie
@szpongiel: z ciekawosci zapytam ksiegowego jak bedzie mi wypelnial tax return, ale obstawiam ze nie skorzystasz bo watpie zeby HMRC dawalo zwrot za w sumie nadplacony w PL podatek, a probowanie wytlumaczenia UK'owskiego CGT allowance w polskim US zdecydowanie przekracza moj upor. ja juz sprzedalem wszystko co mialem w PL i nie planuje zadnych nowych transakcji, wiecej zachodu niz to warte ( )
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fruity: zależy od kwot ale w ostatnim roku nawet ładnie wyjąłem na CD Projekt. Chciałbym po prostu wiedzieć jak to poprawnie powinno się rozliczać. Case jest prosty i sądzę, że raczej dość powszechny zważywszy ile ludzi siedzi w UK. Niestety jednak nie dla księgowych, którzy poza standard w swoim kraju chu.. wiedzą.
Słyszałem jeszcze o czymś takim jak tax residency certificate. Jak sądzę trzeba by to jakoś pozyskać od HMRC.
@szpongiel Tax residency Certificate z 10 minut się wnioskuje, pytają tam m.in. o artykuły umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z których się korzysta. Ja robiłem dla dochodu z umowy, więc dosyć proste to było, nie wiem jak z kapitałowymi...
Edit: w sumie po pokazaniu certyfikatu brokerowi chyba powinni w ogóle odpuścić zgłaszanie? Ja dostawałem pełne kwoty brutto wynagrodzenia po pokazaniu certyfikatu.
@szpongiel jak w Polsce mi wypłacają dywidendę, to od razu płacą za mnie podatek. Spółka wysyła mi dokument ile czego i księgowy w UK już się zajmuje tym w self-assessment. Ale w jakieś polskie deklaracje podatkowe mam wywalone.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silvervend: z dywidendą też będę musiał ogarnąć tym razem, choć tak jak mówisz - jest potrącone u źródła. Jednak bardziej chodziło mi o zysk ze sprzedaży akcji. Tutaj broker chyba nic sam nie potrąca na rzecz podatku (?), także polska skarbówka może się #!$%@?ć jeśli olejesz temat, bo PIT z kwotą zysku doń leci z automatu do brokera.
Poza tym fakt, że olewasz wątpię czy załatwia sprawę. Ścignąć Cię mogą pewno
@szpongiel kasa z dywidendy do nich wpływa, a ja się rozliczam w UK bo tu mam rezydencję podatkową. Nawet nie widzę powodu, czemu miałbym z Polską skarbówką gadać, skoro nie mam tam rezydencji podatkowej. Wyobraź sobie, że taki Buffet inwestuje na całym świecie i ma się w każdej skarbówce rozliczać? Xd
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Silvervend: jasne, tak bym chciał żeby to działało i przy dywidendzie zapewne działa.
Ale miałeś kiedykolwiek zysk kapitałowy ze sprzedaży akcji?
Wtedy broker nic sam nie odprowadza. Mało tego, właśnie się zalogowałem na epity i mam tam gotowy PIT-38 wyliczony na podstawie tego co przesłał do urzędu broker, z którego wyraźnie mam do zapłacenia 19%. Tak samo miałem w zeszłym roku gdy też trochę zarobiłem na obrocie akcjami na GPW.

Przyjmuję,
@szpongiel 10% ekstra podatku czy za usługę? Najlepszą opcją będzie telefon do HMRC i dogadanie tego z nimi. Ostatecznie i tak zapłacisz podatek w UK, tylko pytanie, czy będzie to za pośrednictwem polskiej skarbówki. Najlepiej w ogóle ustalić z brokerem swoją rezydencję podatkową, bo już na tym etapie coś poszło nie tak.
@Silvervend: 10% ekstra podatku i to już po zastosowaniu foreign tax relief.
Jeśli mam drugi raz płacić to wolę tego w UK w ogóle nie zgłaszać. To jest nie fair abym płacił dwa razy. Natomiast najbardziej to bym chciał aby wszystko było zgodnie z literą prawa podatkowego zgłoszone gdzie trzeba.
U brokera już od dość dawna mam tak. Tzn. w poprzednim roku podatkowym jeszcze nie miałem ale to bez znacznie,
Pobierz szpongiel - @Silvervend: 10% ekstra podatku i to już po zastosowaniu foreign tax reli...
źródło: comment_1583069909xgqrVVGDYNNDgoenXu0mLX.jpg
@Silvervend: jeszcze raz spytam, miałeś kiedyś do opodatkowania zysk z obrotu akcjami w PL? Dywidenda to nie to samo i nawet nie jestem przekonany czy podpada pod capital gain, tzn. w UK jest na to osobna "szufladka", nie wiem jak w PL.