Wpis z mikrobloga

Jaki % biorą sobie agencje nieruchomości za full opiekę nad nieruchonmością(mieszkanie)?

Mam 1 pokojowe mieszkanie we #wroclaw ale nie chce mi się bawić w szukanie najemców i odpowiadanie na ich telefony jeśli coś się popsuje. Chciałbym, żeby wszystko ogarniała agencja + szukała nowych jeśli ktoś się wyprowadza.

Wiem, że moglbym do nich uderzać i się dowiedzieć ale nie chce mi się tracić czasu + podawać mój nr telefonu.
Potrzebuję mniej więcej wiedzieć jaki % z miesięcznego wynajmu ewentualnie by mi ściągali.

#nieruchomosci #wynajem #warszawa #biznes #krakow
  • 15
@FantaZy: Agencja nieruchomości nie daje Ci pewności wynajmu (gdy mieszkanie jest puste głównie Ty tracisz, oni nie zyskują). Zastanów się nad najmem z możliwością podnajmu krótkoterminowego. Czyli wynajmujesz mieszkanie komuś na długi okres (np. 2-3 lata), kto robi z tego mieszkania "apartament na wynajem" i wynajmuje na bookingu za 200zł/doba. Tacy ludzie po pierwsze zapewnią Ci płynność (agencja nieruchomości jak klient wyjdzie - rozłoży ręce i powie że czeka na kolejnego
@krupek: @krave: no tak ale możnaby mieć z agencją umowę, że biorą x% od miesięcznej płatności od najemcy. Jeśli nie ma najemcy to oni nie zarabiają, jeśli jest to zarabiają. W im wyższej cenie znajdą najemcę tym więcej zarobią. Chodzi mi o długoterminowe prowadzenie nieruchomości, a nie jednorazowe znalezienie kogoś.
@FantaZy: Ale takie podejście jest niekorzystne dla Ciebie. Jeśli masz nieruchomość wartą 2000zł/m-c to agencja ma dwie opcje do wyboru:
1) wynajmować za 2000zł i się użerać z najemcami, szukać nowych
2) wynająć za 30% mniej (1400zł) i mieć spokój bo za taką cenę najemca znajdzie się w 5 minut więc nic nie muszą robić
Jeśli mają dostać 15% z 2000zł = 300zł lub 15% z 1400zł = 210zł to będą
@FantaZy: Jak czasem czytam co tu ludzie wypisują w komentarzach, to aż mi słabo...
Pan OP szuka firmy, która oprócz znalezienia najemcy, będzie zajmowała się jego mieszkaniem - czyli szuka firmy zarządzającej najmem długoterminowym, tutaj nikt żadnego jednorazowego czynszu nie pobiera, bo płaci się takiej firmie co miesiąc.
W Warszawie kiedyś rozmawiałam z gościem, który się tym zajmuje. Jeśli dobrze pamiętam to mieli stałą opłatę miesięcznie 50 zł + 10% brutto
@FantaZy: o, a tak mi się jeszcze przypomniało - pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać umowę z taką firmą i dopytać, czy nie biorą jakiejś opłaty z dupy np. 50 zł za każdorazowy przyjazd do mieszkania jak coś się tam stanie