Wpis z mikrobloga

Ludzie za bardzo ignorują wpływ ETFów na kryzysy finansowe. Przecież Vanguardy itd. to dzisiaj najwięksi akcjonariusze na świecie. Obecnie mamy największe spadki w historii. Nigdy tak szybko indeks nie walnął 10% NIGDY. Podziękować możemy ETF gdzie każdy spanikowany Janusz może od razu sprzedać akcje powiedzmy 500 spółek w ciągu sekundy (już pomijam fakt że równie szybko i łatwo stał się akcjonariuszem 500 spółek xD) zamiast żmudne spadki przez całe miesiące, selektywnie wyprzedając akcje.

Jestem bardzo ciekaw czy czeka nas era błyskawicznych kryzysów kiedy dołek i odbicie powiedzmy 30% da się zrobić w ciągu tygodnia xD

Dzięki temu że wszyscy pozybyli się akcji wyjątkowo szybko przez pasywne fundusze mam hipoteze że obecny kryzys może być bardzo dynamiczny i też bardzo krótki bo to co zostało sprzedane przez ETF zostanie znowu kupione przez ETF. Przecież rekordowe szczyty też zostały osiągnięte przez popularyzjce ETFów gdzie równo rosło całe SP500 obojętnie co by się działo w spółce i jak wyglądają fundamenty.

Dywagacje z dupy, zapraszam do dyskusji xD

#gielda
  • 14
Jestem bardzo ciekaw czy czeka nas era błyskawicznych kryzysów kiedy dołek i odbicie powiedzmy 30% da się zrobić w ciągu tygodnia xD


@KochanekAdmina: Na pewno nie. Nie w przypadku aktywów taki kolosów.
Wszystko będzie spadać no bo ile firmy mogą rosnąć.
@Lychguard: Sam Vanguard ma aktywa za 5,6 tryliarda dolarów. To wszystko pieniądze ulicy, które mogą wyparować przy każdej panice. A to nie jedyny fundusz.

Będzie szło tylko w dół. I takie spadki to już będzie norma. Do góry max 1-4% przy wczesniejszym spadku ~10%


@Lychguard: I gdzie ci ludzie będą lokować oszczędności? Poza giełdą nie ma żadnych narzędzi gdzie przeciętny Amerykanin mógłby lokować swoje pieniądze więc słyszy w mediach że
@KochanekAdmina: Nie tylko Vanguard ma problemy. Także USB, Credit Suise.
Dlatego te Venture Capital w ciągu paru lat narosło jak na grzybów.
Przedtem tylko możliwy był praktycznie tylko kredyt w banku, teraz jest całkiem sporo inwestorów.
@KochanekAdmina: No bo skoro ma dać na Credit Susowi kupe kasy za zarządzanie majątkiem i oni oferują tylko stratę (były przypadki tych ich giełdy odwróconej czy coś takiego że ludzie po 100 milonów tracili w ciągu dnia i to szybko wycofali) To chyba lepiej otworzyć venture capital i mieć realny wpływ na to w co inwestujesz.
@KochanekAdmina: Dywagacje z dupy, niedawno po pierwszej zielonej H4 pisałes ze juz po kryzysie, to jak to jest? Ja przewiduje dalsze spadki, przynajmniej takie jak w ostatnich 2 tygodniach. Wirus (zartobliwie tu nazywany GORONABIRUZ) jeszcze miesza, w Europie dopiero sie rozkreca a wydaje mi sie ze w Stanach jest medialny ban na jego propagacje. To znaczy jest tam obecny ale nie za bardzo chce sie o nim mowic. Powod? Prozaiczny, niechec
@KochanekAdmina: https://theirrelevantinvestor.com/2020/02/27/who-sells-when-the-market-falls/

A survey of more than 16,000 individual investors by Vanguard Group, the giant asset manager, shows how drastically their attitudes differ from those of big institutions. Vanguard has been repeating this survey every two months since early 2017. The results suggest that individual investors have become a major force for moderation in the financial markets.

no ale to wykop, janusz sprzedaje( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dywagacje z dupy, niedawno po pierwszej zielonej H4 pisałes ze juz po kryzysie, to jak to jest?


@tank_driver: Dołek z 28 lutego nie przebity, jak dla mnie trend boczny a nie pogłębie kryzysu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pfff, get your facts straight. czym sie roznia etf od mutual funds?


@ania-nowak1231: To że są bardziej płynne i łatwiej sterują indeksem. Fundusze aktywne ciągle coś kupują i sprzedają
@KochanekAdmina: Skład ETF-u jest rebalansowany co jakiś czas. Zwykle starają się tak, żeby nie stać się zbyt dużym akcjoanriuszem spółek. Janusz kupując ETF nie staje się właścicielem danej akcji tylko jednostki ETF-u. IMO nie doszukiwałbym się akurat etfach powodu dynaimiki spadków. ETF-y są dobre jak jest jakiś egzotyczny rynek, do którego nie ma bezpośredniego dostępu i wiedzy na temat sytuacji w tamtejszych spółkach. Według mnie akcje krajów rozwiniętych ludzie kupują częściej