Wpis z mikrobloga

Uznałem, że warto przeznaczyć czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy przez wirusa i pracę z domu na coś produktywnego. Dlatego wołam Mireczków z tagu #modelarstwo i proszę o ekspertyzę...

Dostałem na urodziny set Revell'a - Spitfire mk.IIa w 1/32 (dokładnie ten https://www.mojehobby.pl/products/Spitfire-Mk.II.html ) żeby przypomnieć sobie zajawkę z dzieciństwa (ostatni model skleiłem jakieś 16 lat temu) i chciałem się za niego zabrać ambitnie, ale wiedzy trochę brakuje.

Zrobiłem sobie listę zakupów i chciałem zapytać czy to wystarczy i czy potrzebuję czegoś jeszcze i czy dobrze dobrałem farby do modelu? Chciałbym zrobić kabinę z żywicy i blaszek, do tego zrobić trochę chippingu (aluminium pod kolorem ) i jakiś pre-shading ( tylko nie wiem czy robić go pod aluminium czy na...?).

Za wszelkie rady/uwagi będę bardzo wdzięczny!

Lista przedstawia się następująco:
Pobierz Lasek1988 - Uznałem, że warto przeznaczyć czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy pr...
źródło: comment_1584051042JgRtmPV80BPr7mpRCu7T4p.jpg
  • 7
@Lasek1988: po pierwsze to kup farby jednego producenta a nie 4 różnych :) żebyś nie rzeźbił z thinnerami... np. vallejo robi sety pod dane armie/okresy, do tego koniecznie podkład w spray i lakier... jak nie malujesz aerografem to daruj sobie preshading a raczej pomyśl o panel linearze. No i nie widze szpachlówki a w revellu to raczej na pewno jej będziesz potrzebował...
@kozaqwawa dzięki! Aerograf będę miał - dlatego myślałem o shadingu (czy malowanie takiego modelu pędzlem ma jakikolwiek sens? Laik jest w stanie to zrobić tak, żeby nie wyglądało to jak malowane plakatówkami?)
Farb chciałem dobrać od jednego producenta ale np. U AK brakuje mi koloru na spód samolotu... Czarny był "byle jaki" z myślą o shadingu a aluminium chyba nie ma różnicy - chodzi tylko o efekt metalu-chyba, że się mylę.
Co
@Lasek1988: ale na 100% będziesz miał areograf? Bo czary LP 60 to lakier, a z pędzla tego nie nałożysz. A jak masz areo to nie pchaj się w akryle, bo lakiery to jest to co najlepiej wchodzi w areo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Masz zestaw lakierów Hataki HTK CS07 gdzie masz komplet do RAFu WW2 ( plus ich thinner do lakierów). Tylko pamiętaj, że lakiery śmierdzą mocno
@Krogalik: "Mam mieć" - pandemia trochę utrudnia mi odebranie go od kumpla, więc zaczynam zastanawiać się nad malowaniem pędzlem. Tylko tutaj właśnie rodzi się pytanie - czy jako laik mam szanse pomalować model tej wielkości bez wyraźnych śladów po pędzlu? Rozumiem, że wtedy malować mocno rozcieńczonym akrylem, tak? LP 60 miał być właśnie do pre-shadingu (można go robić pędzlem?)
Co do zestawów - zmieniłem farby ze screena na coś takiego -
Pobierz Lasek1988 - @Krogalik: "Mam mieć" - pandemia trochę utrudnia mi odebranie go od kumpl...
źródło: comment_1584102000Sn8A1eTHxq8hVubuEaEvev.jpg
@Lasek1988: nie unikniesz śladów po pędzlu nawet jak będziesz się strasznie starał, tak po prostu jest ¯\_(ツ)_/¯ Pamiętaj tylko, że lepsze 3 cienkie warstwy niż 1 gruba. Pędzel i shading jak z areo to raczej się nie uda - staraj się panel linerem dodać efekty. Co do farb AK to mieszane opinie słyszałem o nich - wolę Vallejo. Jak z pędzla to jakaś płaska 8-10 lub większy 14 plus 2 do