Wpis z mikrobloga

#uk #emigracja
Wyglada na to ze ubocznym skutkiem tej pandemii beda masowe powroty rodakow do kraju, ale chyba nie w okolicznosciach o jakie chodzilo PiS'owi:) (gospodarka w solidnych klopotach)
Patrzac na to co sie dzieje (panika w calej europie, apele o helicopter money, pakiety pomocowe na setki mld) to bedziemy miec solidna recesje i ogromny wzrost bezrobocia. Ciekawe jak dlugo wytrzymaja tu ludzie normalnie pracujacy przez te wszystkie agencje/0 hour contract itp jak poznaja uroki uk welfare state (b.marne, ryczaltowe zasilki), nie wiem jak to jest w innych krajach eu. Osobiscie sam do kosci przycinam wszelkie wydatki, trzeba teraz chomikowac £ (poki ich inflacja nie zje:), chyba nie ma teraz bezpiecznej przystani.
Swoja droga pokazuje to jak cholernie zakredytowana/zyjaca od wyplaty do wyplaty jest wiekszosc spoleczenstwa, brak dochodow przez tydzien/miesiac/nawet kilka miesiecy i zycie sie wali, sam bym nie mogl spac po nocach jak bym nie mial co najmniej rocznych zarobkow odlozonych w latwo dostepnej gotowce. Coz zaczynaja sie chude lata (zresza mam takie od lat, nie ma za bardzo na czym przycinac:).
Bedzie rzez w gospodarce, w porownaniu z tym te kilkanascie tysiecy 70 latkow co umrze (wiem nie tylko oni ale bedzie ich ogromna wiekszosc) nie bedzie wygladalo tak zle.W tym momencie to chyba tylko wojsko/policja (zeby utrzymac zamieszki w ryzach) i sluzba zdrowia/NHS (zeby ratowac tych ludz) sa bezpieczne, dobrze z zona wlasnie zaczyna prace jako pielegniarka, przynajmnie jedna wyplata gwarantowana:)
  • 8
brak dochodow przez tydzien/miesiac/nawet kilka miesiecy i zycie sie wali


@kaktusak: Kilka miesięcy bez wypłaty to chyba +90% społeczeństwa by odczuło dosyć boleśnie.
@Lanza: no i to jest straszne, liczylem z potrzebuje z 1100£ miesiecznie (rent/mortgage, rachunki, jedzenie) zeby przezyc wiec trzeba miec z te 10k£ co najmniej odlozone na czarna godzine. Problem jest ze jak masz oszczednosci to praktycznie nic "sie nie nalezy" - mean tested, wiec jest troche irracjonalne miec jakies wieksze (ponad 16k) bo ci kaza je najpierw zuzyc zanim panstwo pomoze. Do tego marnosc zasilkow (jedyny nie mean tested, JSA,
@adriano30: mozna powiedziec tez ze zl tapnela wobec wszystkiego:) (moze poza funtem:), mysle ze moze spasc do 1£/1euro czyli 4.5/4.6. Hipoteka zla ale z drugiej strony gdzies mieszkac trzeba, wazne zeby rata byla mala,fix dlugi, najlepiej obslugiwany z jednej "recession proof" pensji za 5 lat sie uspokoi, a jak nie to bedziemy mieli mad max na zywo i kwestia walut bedzie drugozedna:)
@atoms: niestety w banku (a nie zloto w ogrodku) , wiem wiem rzad (pl czy uk) moze sie nimi zainteresowac, ale jak sie zaczna dziac takie rzeczy to juz bedzie naprawde powaznie, rownie dobrze moze zaczac zajmowac ekstra nieruchomosci (buy to let), akcje shareholderow czy emerytow i inne atrakcje, wtedy juz bedzie naprawde grubo..