Wpis z mikrobloga

@Kolsky jaka wykrawarka? Narzędzie płaskie czy ścięte (ciche)? Wysokość narzędzia może nie ta.
W trumpfie 260R narzędzia płaskie i ścięte wpisuje się inaczej. Jeżeli robisz blachę narzędziem ściętym (jednocześnie dłuższym) i wpiszesz je jako płaskie to Ci porysuje i wyrwie blachę. Jeżeli zrobisz na odwrót to może nie dobijać do końca, ale na tyle, że zostaje w matrycy i ruch maszyny ścina odpad co powoduje deformacje blachy. Opcji jest w #!$%@?
@Kudy: tp5000 bacha aluminium 4mm a narzędzie o ile dobrze pamiętam ma 0,2 luzu. Narzędzie płaskie. Blacha się odgina przy cięciu bo to widać, no idzie arkusz do góry. Nie przekonuj mnie że to co innego. Bo tylko na grubej blaszy mamy problem.
@Kolsky czekaj ja ciałem dwójkę aluminium to dawałem na RO 60 0.1mm luzu i na RE 56X5 0.3mm luzu. Ja bym na 0.4 to robił, mimo, że miękki materiał
0.4


@Kudy: tyle by teoretycznie wychodziło
Ale chodzi mi o co innego. Skoro mam mały luz, to strefa cięcia plastycznego powinna być duża, a strefa pękania mała a było na odwrót.
Poza tym to za duży luz niby wprowadza naprężenia do materiału, a nie za mały.
@Kolsky spróbuj wałkiem blachę naoliwić, ja jak tnę 3mm nierdzewke to mimo smarowania narzędzia smaruje. LUBRICATING SHEET RECOMMENDED. Może pomoże jak nie skolujesz innej matrycy. Chcesz jakieś narzędzie? Matryce i stemple są takie same chyba. Max średnica 76.2?
No to z własnego doświadczenia. Głównie pracuje na 1.5-2mm nierdzewka. 0.4 luzu jest optymalnie do tego. Jak tnę RE 56X5 + 0.3mm to piszczy, ale blachy nie zaciąga. Zdarzylo mi się puknąć coś z luzem 0,75, zaoblone krawędzie kształtu, od dołu grad, ale deformacji deformacji jakiejś takiej mega dużej nie widziałem. No ale co materiał to inna historia tak naprawdę. Nie lubię ciąć aluminium. Idzie dobrze, ale jak trzeba to #!$%@? naokoło