Wpis z mikrobloga

Cześć
Polecicie jakąś książkę, pdf, artykuły do nauki pisania programów w G-codach oraz jakiś darmowy/ z licencją na rok program, żeby sobie puścić symulacje tego programu?(program raczej na zwykłą pionową frezarkę bo na poziomą na 100% za darmo nie dostanie się)
Chodzi o pisanie programów na frezarkę (pozioma, 2- paletówka) ze strowaniem fanuc-18. Próbowałem szukać i za bardzo nic nie znalazłem. Chodzi mi o jakaś książkę, która poprowadzi minie jak poprawnie zapisać program. Z G-codami nie ma problemu niektóre kojarzę a resztę jest dobrze opisane na necie, ale szukam książki która zwróci uwagę na budowę programu jakie kody są zawsze potrzebne na początku programu, nauczy w dobrym momencie używania kodów takich jak G40, g41/42/43, będzie pokazane jak zakończyć program itp.

Pobrałem sobie instrukcje oficjalną fanuc 18 ale ta instrukcja jest strasznie nie jasno opisana, np. chciałem przeczytać o kompensacji narzędzia G41,42 bo z tego co wiem po g41/g42 powinien być parametr D a w instrukcji zamiast parametru D jest parametr H a przecież parametr H dotyczy wysokości. I jak zagłębiłem się dalej w instrukcje to jest kompensacja narzędzia g41/g42 typu B(parametr H) i kompensacja g41/g42 (parametr D) a oba te cykle mają takie same wyjaśnienie.
I o co chodzi?-nie mam pojęcia.

#cnc #obrobkametali #obrobkaskrawaniem
  • 5
@Ruszajew do fanuca ciężko o jakieś materiały, musiałbym pogrzebać, miałem książkę gdzieś w pdf ale do 0i chyba. Co do symulatorów to długo szukałem i nic nie znalazłem. Jak miałem szkolenie na doosan Puma to serwisant powiedział że oczywiście jest płatny- ceny nie pamiętam ale nie mało.
@Andrzejek69: pogrzebałem trochę i np jakimiś fartem dowiedziałem się, że kompensacja narzędzia g41/g42 typu B(parametr H) i kompensacja g41/g42 (parametr D) używa się w zależności jaka maszyna ma rodzaj tabeli narzędziowej. Nigdzie w instrukcji nie ma takiego czegoś tylko tutaj: http://przemocnc.pl/2019/10/31/37-g40-g41-g42-kompensacja-promienia-narzedzia-frezowanie/

Próbowałem czytać instrukcje do frezarek z Heidenhain-a, Mazaka, fanuca i jak na razie tylko HH zrozumiałem bo tam wszystko jest jasne opisane. A instrukcje z Fanuca i Mazaka to porażka.
Mogę się odezwać na priv do Cb, jak będę miał problem a po przejrzeniu instrukcji i neta nie znajdę odpowiedzi. Bo szef kupił nie dawno frezarkę 2 paletówkę do 3-4 robót (produkcja własnych części) i że jako jestem najmłodszy na hali i nikt się nie chce tykać g-codów to mnie spotkał przykry obowiązek ogarnięcia tej starszej maszyny (quaser mk 603) A ja z g-codami nie miałem do czynienia, w sensie gotowy program