Wpis z mikrobloga

Kolega własnie dostał taki e-mail (bez zadnego kontekstu) od swojego profesora. ( _)

Już wszyscy Państwo już wiedzą, że kabel układa się odpowiednim wykopie: najpierw sypie się warstwę piasku, potem kabel, potem znowu warstwę piasku, potem grunt rodzimy i folię sygnalizacyjną.

Otóż w PL się tak nie da, bo ułożony kabel musi zobaczyć i formalnie poświadczyć inspektor nadzoru. Czyli układamy kabel, prosimy inspektora nadzoru i potem go zasypujemy.

A co jeśli inspektor nadzoru nie może tego dnia przyjechać albo układanie zeszło nam do nocy ????? Są trzy opcje:

1) Prosimy go na rano … tylko, że do rana na 90% kabel zostanie ukradziony i w okolicy zobaczymy pozostałości po ognisku do opalania izolacji przez oddaniem miedzi lub aluminium na złomowiec.

2) Zostawiamy na całą noc pracowników aby pilnowali kabla. Trudne się to staje przy bardzo długim odcinku, bo może zabraknąć pracowników. Zdarza się, że i pilnowany kabel też zginie, bo marnie opłacany pracownik też może się skusić

3) Układamy tyle na ile się da ściągnąć inspektora nadzoru, resztę się odcina i chowa a rano trzeba założyć mufę aby połączyć kolejny odcinek.

2 dowody z kilku znanych mi:

a) Na ostatnich fotkach mojej prezentacji o kablach widać układanie dwóch torów kabli SN ze stacji PG-2 przy Audytorium Novum do LINTE^2. Były to kable jednożyłowe XLPE, czyli w sumie 2x3x(1x150 mm2), każdy o długości 650m. Przy okazji proszę sprawdzić Internecie ile kosztuje 1m takiego kabla. Kable ułożono jednego dnia do szlabanu przed Kwadratową (bo tam całą noc jest ochroniarz) i odcięto. Następnego dnia założono mufy 6 szt. po 1500 zł i układano dalej, łącznie z przewiertem kierowanym pod ul. Traugutta. Przy okazji , do zastanowienia: dlaczego nie zrobiono przejścia metodą odkrywkową?

b) Podczas moich prac uruchomieniowych Centrum Handlowego BlueCity w W-wie w 2004 r. uruchamiano system kamer. Na świeżo włączonym monitorze zauważono robotnika, który z brzeszczotem i nożem dobierał się do nowo ułożonych kabli. W którymś momencie chyba odczuł, że jest zdalnie obserwowany, bo podskakując chciał strącić kamerę kaskiem. Oczywiście ochrona go zgarnęła i przyprowadziła do centrum monitoringu. Byłem świadkiem następującej rozmowy:

Pytanie: Dlaczego to robisz ?

Szczera do bólu odpowiedź: Tydzień temu siedziałem z bezrobotnymi kolegami na dworcu zachodnim i piłem piwo. Zaproponowaliście mi na tydzień pracę za 2,5 zł na godzinę. Ale ile piw mogę postawić kolegom za takie marne wynagrodzenie? Tylko ja, elektryk wiem jak wyciąć żyłę ochronną z kabla pod napięciem! Wieczorem sprzedałbym te żyły na złomowcu a jutro dostałbym dalszą pracy aby ten kabel wymienić …

Po tym przyjechała Policja.

Jak układa się kable na pustyni, np., w USA? Jedzie koparka z trzema lemieszami. Pierwszy lemiesz robi rów, drugi wprowadza odwijany z bębna kabel, trzeci zasypuje rów i automatycznie, np. co milę wbijany jest mały słupek z oznaczeniem kabla. Szybko i bez inspektora.

#studia #heheszki