Wpis z mikrobloga

bo przed przyjęciem chrztu Słowianie byli niepiśmiennymi dzikusami


@Pigmej1: Tego nie wiesz bo kościół nakazał palić i niszczyć wszystko co tylko jakiemuś klesze się kojarzyło z pogaństwem (czego nie rozumieli).
  • Odpowiedz
@Tyraxor: Nasza kultura została zbudowana przede wszystkim na gruncie chrześcijaństwa. Oczywiście wierzenia przedchrześcijańskie też miały na nią wpływ, ale czy dbałość o kulturę nie jest czasami domeną konserwatystów, do których, jak wnioskuję po awatarze, raczej nie należysz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) "Urocza" XDDD, nie no nie skomentuję tego nawet.
  • Odpowiedz
@malomaligno: To akurat po prostu nie jest prawda. Nigdy nie istniało coś takiego jak Kroniki Słowiańskie. Ale nie martw się, z taką tezą to może dogadałbyś się z turbolechitami, oni coś podobnego przebąkują.
  • Odpowiedz
W sensie serio ich religia opiera się wyłącznie na tym co przekazały chrześcijańskie kroniki, bo przed przyjęciem chrztu Słowianie byli niepiśmiennymi dzikusam


@Pigmej1: rodzimowierstwo nie opiera się wyłącznie na tym, więc już na początku twoje założenie jest inwalidą. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Pigmej1: Udowodnij, że to nie jest prawda.
Nie jestem żadnym turbo-słowianinem, jestem Chcrześcijaninem ale twierdzenie, że "Słowianie byli niepiśmiennymi dzikusami" to szczyt ignorancji. Co powiesz na runy słowiańskie?

Pozwolę sobie w tym miejscu zacytować Wawrzyńca Surowieckiego, piszącego w „Rocznikach Historycznych Towarzystwa Naukowego Królewskiego” w 1822 r.: „Herodot, który na cztery wieki przed naszą erą zwiedzał na północ Morza Czarnego i Dunaju, i tam poznał różne Narody ówczesne, świadczy wyraźnie: że Barbarzyńcy
  • Odpowiedz
@yamnichek_pyesio: Dowiedziałem się że opiera się też na etnografii i zwyczajach ludowych, które znajdowały się pod jeszcze silniejszym wpływem chrześcijaństwa niż zapiski w kronikach, więc nie, nie jest.
  • Odpowiedz
@malomaligno: W 4 wieku p.n.e. Słowianie żyli "na drzewach" gdzieś na nadprypeckich bagnach i jest to fakt, więc nie o nich pisze Herodot. Z resztą Helweci -> Horwaci? Serio? XDDDD A udowadnianie polega na tym, że coś JEST prawdą, a nie że nią nie jest. Na tej zasadzie mogę powiedzieć, że jeżeli nie jesteś w stanie udowodnić że Boga nie ma, to jest to dowód na jego istnienie.
  • Odpowiedz