Wpis z mikrobloga

Dzisiaj tj. 25.03 przekroczyliśmy 1000 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce.

Na przekroczenie tej liczby potrzebowaliśmy 22 dni.
Inne kraje dla porównania potrzebowały:
-Hiszpania 25 dni
-Szwajcaria 18 dni
-Włochy 16 dni
-Niemcy 24 dni
-Francja 24 dni

Na dzisiejszy dzień mamy 1051 potwierdzonych przypadków co stanowi 0,003% populacji Polski.
Z powodu koronawirusa zmarło 14 osób co stanowi 1,3% zachorowań.
W najbliższym czasie będzie podana dokładna ilość osób które wyzdrowiały

Osoby które zaplusują zawołam gdy przekroczymy 5000 zachorowań
#koronawirus #epidemia #zachorowaniakoronywpl #covid19

link do moich statystyk:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KeW-dmOUkv-S4K4dZ-9guYmG5uz9lR1eY7g5TYJfzdA/edit#gid=0
ferranger - Dzisiaj tj. 25.03 przekroczyliśmy 1000 potwierdzonych przypadków koronawi...

źródło: comment_1585177175HGTDxBCAp6mWwhDG9GPKN2.jpg

Pobierz
  • 176
  • Odpowiedz
@ferranger: Nadal nie rozumiem na jakiej zasadzie lekka kwarantanna (pod postacią społecznej presji na pozostawanie w domu) nie jest skuteczna. Podczas plagi spotkałem się raz z jednym znajomym na piwo, podczas gdy normalnie biorąc pod uwagę wolne poszedłbym na 3-4 grupowe/masowe (10-20) imprezy. Jak niby restrykcje sprawiające że ulice większych miast są puste (za zdjęciami innych posterów ukazującymi Wawę/Wro/inne większe miasta pustymi) nie wpływają na tempo/ilość zarażeń? Słuchajcie, chcę tylko wiedzy,
  • Odpowiedz
@Balcar kilku mirków pisało że po powrocie dzwonili do sanepidu żeby zapytać się jakie są konkretne wytyczne dla nich, czy mają obowiązkową kwarantannę z zakazem wychodzenia czy coś innego. Nikt nie miał ich danych. W dalszej rodzinie mam dużo osób które wróciły, nikt się z nimi nie kontaktował.
  • Odpowiedz
@ferranger: czyli wychodzi na to, że cokolwiek robisz to i tak epidemia będzie spora i kto ma zachorować ten zachoruje. Tyle że im gorsze ograniczenia obywateli tym bardziej gospodarka po dupie dostanie. Epidemia się może skończy za 2/3 miesiące, a ze skutków gospodarczych się będziemy 5 lat odgrzebywać.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 39
@unmonitoredalias: @ImNewHere: @ferranger: porównanie z Hiszpania jest zupełnie bez sensu. Pierwsze przypadki zachorowań w Hiszpanii miały miejsce na wyspach Kanaryjskich, więc zanim wirus dotarł na kontynent to nie mógł rozprzestrzeniać się w takich samych warunkach jak gdzie indziej. Hiszpanie tematu nie olali i od początku izolowali przypadki i robili testy. Wiem bo śledzę temat od początku z racji tego że tu mieszkam. Także porównywanie tempa rozwoju już od samego
  • Odpowiedz
@Janstarter: oczywiście, że izolacja społeczna jest skuteczna. Wszyscy liczący się na świecie eksperci do spraw zdrowia tak twierdzą, wszystkie kraje które opanowały epidemię miały takie właśnie zalecenia. Dodatkowo te kraje robiły też inne rzeczy, ale na niektóre po prostu nas nie stać, jesteśmy biednym krajem.
  • Odpowiedz
kiedy będzie szczepionka


@kopek: już jest, ale testy trwają około roku. Za kilka tygodni w fazę testów wchodzą kolejne szczepionki.

Nie wierzę, że w tym konkretnym przypadku nie będzie wyjątkowego przyspieszenia procedur.
  • Odpowiedz
@hitherto: Pracuje przy wprowadzaniu danych z przejść granicznych do systemu EWP (Ewidencja Wjazdów do Polski), z których korzysta Policja i Sanepid. Aplikacja jest cały czas poprawiana, dopiero przedwczoraj w nowej wersji zobaczyłem normalną wyszukiwarkę, a może po prostu do czasu ich telefonu nikt jeszcze ich nie wprowadził do bazy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@ferranger: czyli wychodzi na to, że cokolwiek robisz to i tak epidemia będzie spora i kto ma zachorować ten zachoruje.

@Antorus: nikt nie mówił że będzie inaczej. W izolacji chodzi o to żeby zmniejszyć liczbę chorych wymagających hospitalizacji NA RAZ, i rozciągnąć sytuację w czasie, bo inaczej system opieki zdrowotnej #!$%@? tak że nie będzie co zbierać.
  • Odpowiedz
@Balcar To super. Serio. Szkoda że tak późno, moim zdaniem mleko już się rozlało, ale jeśli byśmy próbowali szukać i izolować kontakty to jest to bezcenne narzędzie.
  • Odpowiedz
@Mave: Tylko że tego właśnie nie bardzo widać. Dynamika wzrostu wygląda bardzo podobnie co w innych krajach, tylko Włochy się wyróżniają.

Poczekamy kolejne tygodnie, 1000 to wciąż dość mała próbka, ponadto duże ograniczenia wprowadzono już w momencie gdy wirus zdążył się na dobre rozpanoszyć przez przywożenie go zza granicy itd. Dobijmy do 100 000 przypadków i potem oceńmy ile zajęło to nam a ile np Niemcom czy Hiszpanom. Te dwa kraje
  • Odpowiedz
@hitherto: Czy późno to nie wiem, aplikacja działa od 14-15 marca, natomiast trzeba pamiętać, że pewnie był to program pisany na szybko, stąd nie jest doskonały i ciągle wprowadzane są poprawki.
  • Odpowiedz