Wpis z mikrobloga

Siemka, mam pytanie odnośnie odprawy którą według prawa powinien wypłacić pracodawca jeżeli zatrudnia więcej niż 20 osób a wypowiedzenie nie jest z winy pracownika,może ktoś ostatnimi czasy dostał odprawę?
Chodzi mi o kwestie czy wystarczy jak na wypowiedzeniu będzie "Za porozumieniem stron, z powodu likwidacji stanowiska pracy" czy musi być "Za porozumieniem stron, z powodu likwidacji stanowiska pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy"
Nie chcę żeby mnie w bambuko zrobili bo nie będzie jednej linijki tekstu więcej i nie będę mógł się ubiegać o odprawę.

#praca #pracbaza #prawo #prawopracy
  • 17
Nie chcę żeby mnie w bambuko zrobili bo nie będzie jednej linijki tekstu więcej i nie będę mógł się ubiegać o odprawę.


@sk911: wypowiedzenie jest czynnoscia jednostronna a to oznacza ze nie jest ZA POROZUMIENIEM STRON. Wszystko co jest za porozumieniem stron nalezy rozumiec jako czynnosc OBUSTRONNA a to jednoznacznie wylacza mozliwosci zeby bylo to wypowiedzenie.
@GorinNoSho82: Wiem że są takie strony, ale nie odpowiada na moje pytanie bo niby wiem że mi się należy ale czy mnie nie wykiwają
"W przypadku, gdy pracodawca wypowiada umowę tylko jednemu pracownikowi, a rozwiązanie nie następuje z przyczyn dotyczących pracownika, ale jest spowodowane, na przykład, niekorzystną sytuacją finansową firmy, likwidacją określonych stanowisk lub zamknięciem firmy, podwładny może liczyć na odprawę"
Według tego mi się należy
@sk911 NIE MOZESZ miec w swiadectwie pracy ze "za porozumieniem stron". To by znaczylo ze Ty tez zgodziles sie odejsc wiec czesciowo przyczyna lezala po Twojej stronie. Musisz miec "Za wypowiedzeniem przez pracodawce..." albo "Z inicjatywy pracodawcy..." i cokolwiek tam dalej (np "z powodu likwidacji stanowiska"). Podstawa prawną tu jest art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania umów o pracę. Wg niego nawet jesli to jest zwolnienie indywidualne mozesz liczyc na odprawę
@shemmy: czytam artykuły na ten temat i jest napisane że:
"Jeżeli pracownik rozstaje się z firmą i jest to zwolnienie za porozumieniem stron (a zatem nie z winy pracodawcy), to pracownik także może liczyć na odprawę pod warunkiem, że udowodni, iż właśnie nie on sam, lecz pracodawca dążył do podpisania tego porozumienia. Firmy czasem chcąc uniknąć odpowiedzialności, próbują wymusić na pracowniku, aby podpisał on z pracodawcą zwolnienie za porozumieniem stron, chociaż
@sk911:

Firmy czasem chcąc uniknąć odpowiedzialności, próbują wymusić na pracowniku, aby podpisał on z pracodawcą zwolnienie za porozumieniem stron, chociaż w rzeczywistości wina leży ewidentnie po stronie pracodawcy


Zamiast się później spierać dopilnuj żeby nie było "porozumienia stron" na świadectwie. Oszczędzisz sobie strzępienia ryja bo będzie Twoje słowo przeciwko janusza, a papier mówi jednoznacznie.

Bez odbioru.
@shemmy: Nie znasz się a #!$%@?, typowa wykopowa przypadłość. @sk911 Jeżeli w porozumieniu/wypowiedzeniu będzie zawarta informacja, że jest to na podstawie Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników., to otrzymasz odprawę. W przypadku rozwiązania umowy na podstawie tej ustawy, należy Ci się od razu zasiłek dla bezrobotnych (jeżeli uzyskałeś do niego prawo) bezwzgledu na to czy będzie to
@Tikyo: A jeżeli nie będzie? to wypowiedzenie jest nie ważne? czy dalej mogę wyegzekwować odprawę, bo to nie ja powinienem wiedzieć co ma się znaleźć na wypowiedzeniu, i z tego co czytałem to mam prawo mieć świadomość że pracodawca działa w dobrej wierze i jest świadom tego że powinien mi wypłacić odprawę.
@sk911 @Tikyo: Nieprawda. Nawet ostatnio czytałem na ten temat w Ubezpieczeniach i Prawie Pracy Gofinu. "Za porozumieniem stron" sugeruje, że zgoda leży po obu stronach. Podobnie jest w sytuacji gdy pracownik dostaje porozumienie zmieniające i nie zaakceptuje jego postanowień, to dostaje wypowiedzenie zmieniające i nie przysługuje mu odprawa ponieważ oświadczenie woli dzieli się na pracodawcę który odrzuca postanowienia porozumienia jak i pracodawcę który wypowiada stosunek pracy. Takie zapisy "Za porozumieniem stron"
@sk911 @Tikyo: ...i to właśnie w takich przypadkach podawanie podstawy prawnej ustawy z 13 marca 2003 jest bezzasadne ponieważ art. 10 mówi o tym, że przesłanki do wypowiedzenia stosunku pracy muszą istnieć wyłącznie po stronie pracodawcy. "Za porozumieniem stron" to art. 30 par. 1 pkt 1 k.p.
@shemmy: Mówimy tu o porozumieniu na odejście na podstawie ww ustawy ,a nie o propozycji porozumienia stron na inne stanowisko i następnie wypowiedzeniu zmieniającym..... To jest całkiem inna kwestia i faktycznie tutaj ZUS i Urząd Pracy mogą to zakwestionować, ale nie musi (wszystko zależy od interpretacji danych instytucji, i od nowych warunków umowy). ZUSy i PUPy niekiedy odmawiają w takich przypadkach zasiłków, jeżeli była propozycja innego stanowiska, a osoba go odrzuciła.
@Tikyo To nie są glupoty tylko sytuacje w ktorych sam byłem. Nie pisze o niczym czego sam nie doświadczyłem. I żal mi Twoich klientów ze muszą się zadawać z taką arogancką szumowiną.