Wpis z mikrobloga

@DaveGrolsch: Koszty uzyskania przychodu definiuje art. 22 ustawy o PIT, wyłączenia są w art. 23.

Nabyłeś ten sprzęt w celu wykonywania działalności, posiadasz dowody zakupu? Jeżeli tak to możesz uznać go za bezpośredni koszt i odliczyć w PIT.
@chytra_wydra: Jeszcze nie nabyłem ale planuję zakupić. Pytam dlatego, ponieważ jedna księgowa powiedziała mi, że oprogramowanie, komputer i inny sprzęt stanowią środki trwałe i podlegają amortyzacji, a ja z góry zakładam, że będzie to działalność nierejestrowa z przychodem poniżej 1300 miesięcznie.
@DaveGrolsch: przy działalności nierejestrowanej (chociaż nie ma bezpośrednich odniesień w przepisach) nie prowadzi się ewidencji środków trwałych i tym samym nie można dokonać ich amortyzacji tak, jak przy działalności gospodarczej. W przypadku działalności nierejestrowanej ma zastosowanie ustawa o PIT i jeśli w myśl art. 22 i 23 tej ustawy dany zakup kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodu to możesz go uwzględnić.
@kuncfot: komputer to był tylko przykład, potrzebuję interface audio, poniżej 10k. No ale wygląda, że jak prowadzę działalność niezarejestrowaną to nie muszę prowadzić ewidencji środków trwałych.
@kuncfot: Bardzo możliwe, że czegoś nie rozumiem, ale przeczytałem właśnie, że sprzęt poniżej 10k nie musi być ujęty w ewidencji środków trwałych. Ponadto prowadząc działalność nierejestrową nie prowadzę takiej ewidencji. Z tego wynika, że kupuję sprzęt, uwzględniam w kosztach i tyle. Czy to rozumowanie jest błędne?