Wpis z mikrobloga

Ponieważ prawie nikt nie zainteresował się moją porcją ciekawostek o zwierzątkach, postanowiłam nie rezygnować, ale zmienić nieco formę. Od teraz będę wstawiała codziennie (chyba że nie, zresztą zobaczymy) jeden ciekawy fakt o jednym ciekawym zwierzątku.
Możecie śledzić lub blokować tagi: #zookeeperstuff oraz #codziennyzwierz który wymyśliłam dla tych ciekawostek.
Specjalnie dla @Janusz_z_Galilei, który jako jedyny poprosił o wołanie:
Zdarza mi się spotkać tutaj narzekania mężczyzn na wygórowane wymagania kobiet, oraz cyrki, które muszą odstawiać, by zdobyć ich zainteresowanie. Otóż kochani Panowie, nawet nie wiecie jak wam niektóre samce zazdroszczą.
Na przykład jest sobie taki ptaszek, manakin modry (Chiroxiphia caudata), daleki krewny wróbla. Męscy przedstawiciele tego gatunku to mają dopiero przesrane. Tak jak większość ptaków, samce muszą zaimponować samicy swoim barwnym upierzeniem i tańcem godowym, który prezentują w formie indywidualnego występu. Szkopuł tkwi w tym, że pani manakin jeden samiec nie wystarcza...
Manakiny tworzą męskie grupki, na której czele stoi najstarszy i najładniejszy samiec. Razem, pod przewodnictwem swojego szefa tworzą układ taneczny, którego najważniejszym elementem jest synchronizacja. Układ dopracowywany jest nawet przez kilka tygodni. Samce, w ramach ćwiczeń, prezentują go przed innymi chłopcami, najczęściej bardzo młodymi, których upierzenie nie jest w pełni wybarwione (przez co swoim wyglądem przypominają samicę). Zdarza się też, że kolega z zespołu pełni funkcję samicy i ocenia starania chłopaków. Gdy szef bandy zadowolony jest z efektów, cały zespół wykonuje występ przed samicą. To do niej należy decyzja, czy fruwający testosteron godzien jest nagrody.
Sukces operacji zależy od wszystkich samców. Wystarczy że jeden z pachołków coś spierdzieli/będzie wyglądał gorzej/pomyli się w układzie i wtedy nikt nie zasmakuje zwycięstwa.
Ale wiecie co jest najgorsze? Nawet jeżeli samicy zaimponuje dana grupa, tylko dominujący samiec będzie miał możliwość sięgnąć po nagrodę. Reszta musi grzecznie czekać na lepsze czasy, bo może kiedyś to oni przejmą rolę dominującego samca. Chociaż zdarza się, że takie samce całe życie pracują na cudzy sukces i nigdy nie jest im dane nawet zbliżyć się do samicy.
Źródło: https://www.newstatesman.com/culture/books/2017/06/evolution-beauty-reveals-true-power-sexual-attraction
Filmik z tańca godowego:
https://www.youtube.com/watch?v=1zxJPQlFFTI

#zwierzaczki #zwierzeta #ciekawostki #smiesznypiesek
ZOOlogiczna - Ponieważ prawie nikt nie zainteresował się moją porcją ciekawostek o zw...

źródło: comment_1585483875syB44wPSXu3TpSJMY7bfkz.jpg

Pobierz
  • 6
@Dzyszla: Dzięki, też mam nadzieję, chociaż z natury jestem dość leniwa.
Co do pytania - szczerze to nie jestem pewna, bo małpy jakoś średnio mnie interesują, ale jeśli miałabym strzelać, to wątpię. Człekokształtne tworzą głównie bardzo patriarchalne społeczeństwa. Jeżeli zerkniemy szerzej, ogólnie na naczelne, to ciekawe są lemury i ich matriarchalna hierarchia, ale nigdy nie słyszałam by grupa samców współpracowała i starała się o względy jednej samicy.
@ZOOlogiczna super pomysł :3 z miłą chęcią poczytam więcej ciekawostek o zwierzakach ʕʔ

Jeśli szukasz jakiś ciekawych zwierzaków to polecam się zainteresować Niesporczakami (Tardigrada) i Ostrogonami (Xiphosurida) [ chociaż pewnie już o tych zwierzakach słyszałaś :3 ]
Z miłą chęcią mógłbym też powysyłać pare ciekawostek na PW jeśli byłabyś zainteresowana, żeby nie spoilerować tu nic w komentarzach xD