Wpis z mikrobloga

A gdyby tak zamiast krzyczeć w sejmie. Wysyłać bogu ducha winnych listonoszy do każdego domu, można by przeprowadzić e-wybory? #projektobywatelski

Np. na githubie utworzyć repozytorium, by każdy obywatel miał możliwość przyczynienia się do stworzenia najwyższej jakości, rządowej, ogólnodostępnej aplikacji do głosowania.
Termin głosowania 10 maja i czy korespondencyjnie czy tez przez internet, sens przeprowadzania wyborów prezydenckich w tym terminie jest nieracjonalny. Gospodarka upada, świat wydaję się na skraju apokalipsy, zbliża się międzynarodowa recesja gospodarcza na niespotykaną wcześniej skalę, a ktoś myśli czy zachowa stołek? czy dalej będzie przy korycie? wstyd!

Nie sądziłem, że szaleństwo przeprowadzenia wyborów zabrnie tak daleko, dlatego powinno istnieć narzędzie do bezpiecznego, czyli takiego bez narażania zdrowia swojego, czy listonoszy i kurierów oddania swojego obywatelskiego głosu.
PIT rozliczamy przez internet, w tym celu korzystamy z krajowego profilu zaufanego. Jeżeli taka forma podpisu na zeznaniu podatkowym jest wystarczająca, aby rozliczyć się z fiskusem, to czy wystarczy ona do głosowania? w końcu potwierdzenie tożsamości u listonosza, przy przez internet, profilem zaufanym jest chyba równie dobrą metodą weryfikacji?
Programiści #programisci15k siedzą w domu, skazani na pracę z domu są również testerzy, analitycy, cała polska #zosanwdomu. Część społeczeństwa swój wolny czas domu może spędzić nad projektem obywatelskim, aby wybory były jawne, niezawistne, powszechne i otwarto źródłowe.

#wolnyprojekt #programowanie

Wydaję mi się, że warto zastosować technologię blockchain, aby głosy były zapisywane i otrzymywały odpowiedni hash transakcji, każdy głos będzie więc niepodrabialny.
Zagłębiam się w lekturę Estońskich wyborów elektrocznicznych https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting_in_Estonia

Czy jakiś #wykopefekt w tym wypadku ma szanse przebicia się?
  • 4
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@belfegor: znowu poroniony pomysł z wyborami przez internet??
Powiedz mi jak zrobić tajne powszechne wybory które ciężko sfałszować to jestem all in.
Głosowanie przez pocztę też mi się nie podoba
  • Odpowiedz