Wpis z mikrobloga

Niezależnie od tego, czy wybory prezydenckie się odbędą w maju czy nie, chciałbym sie zastanowić, z jakimi wyzwaniami wiążą się wybory korespondencyjne w formie: koperta z oświadczeniem i koperta z głosem.
- Wydrukowanie 30 mln kart do głosowania i oświadczeń
- stworzenie oświadczenia, którego nie powinien móc wypelnić ktoś inny (Pesel nie wystarczy, mnóstwo osób ma pesel publiczny)
- uaktualnienie adresów osób na kwarantanie, o adres kwarantanny a nie zameldowania
- uaktualnie adresów osob, które nie chcą głosować w miejscu zameldowania
- dostarczenie zestawu do głosowania do 30 mln obywateli ( znlazłem dane, że PP ma 81 tys pracowników, z czego ok.26 tys. listonoszy -> każdy listonosz by musiał dostarczyć trochę ponad 1000 zestawów.
- zabezpieczenie listonoszy (a brakuje nam środków ochrony już teraz)
- upewnienie się, że każdy dostał tylko jeden zestaw?
- ustawienie odpowiedniej ilości skrzynek, żeby wszyscy mieli możliwość oddania głosu (odpowiednia ilość / gęstość zaludnienia)
- zatrudnie osób które będą pilnowały skrzynek przed aktami wandalizmu (wrzycenie materiałów łatwopalnych, kwasów itp.). Myślę, że z powodu nastrojów, łamania prawa przez rządzących, oraz ułatwienia dostepu, jest większa szansa na to, niż jakby głosowanie odbywało się normalnie
- Przekazanie dalej głosów przez listonoszy do komisji
- zabezpieczenia, przed zmianami głosów w czasie transportu do komisji
- sprawdzenie, czy osoba która wypełniła oświadczenie, jest rzeczywiście jest tą osobą (obecnie nie wiem, jak można by to zrobić możliwe, że sprawdzać nr dowodu, ale to daje dużo danych poufnych komisjom)

to samo z drugą turą, tylko w między czasie zwiększy się liczba chorych obywateli, w tym listonoszy, którzy będą mieli szanse graniczące z pewnością na kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

Jednym zdaniem: nie ma mozliwości, zeby poprawnie się przygotowac na to wyzwanie w miesiąc, a nawet mniej.

#wybory #wyboryprezydenckie2020 #koronawirus
  • 9
stworzenie oświadczenia, którego nie powinien móc wypelnić ktoś inny (Pesel nie wystarczy, mnóstwo osób ma pesel publiczny)


@StrongFate-Man: czekaj, bo nie śledzę tematu - to głosowanie nie będzie anonimowe?
@wqdqweff: Będa 2 koperty, oświadczenie i karta do głosowania. Do koperty 1 wkładasz wypełniony głos.
Do koperty 2 wkładasz oswiadczenie i kopertę 1.
Teoretycznie komisja ma otworzyć kopertę 2, zaznaczyć, ze ty głosowałeś, a koperte z głosem wrzucić do urny.
Po wyborach mają otworzyć urnę i zliczyć głosy
@StrongFate-Man: ostatnio wysyłałam dokumenty do urzędu to przeszły 3 dniwą kwarantannę (takie przepisy), ciekawe czy karty do głosowania również będą. Później karty wrzucone karty też powinny przebyć kwaantannę.
@hermes600: Możliwe, że nie będą mogli głosować. W obecnej formie, na 14 dni przed wyborami muszą złożyć wniosek o pakiet wyborczy.
Obecna tendencja jest, że senat przetrzyma ustawę jak najdłużej, czyli 30 dni. To prowadzi, że będzie uchwalona w sejmie ok. 7 maja, na 3 dni przed obecnym terminem wyborów, kolejnym możliwym jest 17 maja.
Czyli nie będzie 14 dni przed wyborami, żeby złożyć wniosek.
A nie można złożyć teraz wniosku,