Wpis z mikrobloga

Mam takie pytanie. Załóżmy, że w pewną spółkę zainwestowałem 1000zł i zarobiłem 300 zł. Wypłaciłem i mam 1300 zł na koncie (oczywiście pomijając prowizję banku). Następnie zainwestowałem te 1300 zł w inną spółkę i trzymam tam pieniądze do końca roku. Pytanie brzmi: czy w przyszłym roku w rozliczeniu PIT będę miał do zapłaty 19% podatku od tych 300 zł, czy z racji, że ich fizycznie nie mam (bo są na giełdzie zainwestowane), to nie będę płacił podatku?
#gielda
  • 14
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kamil-wasniewski: A co jeśli wypłacę i zainwestuję jeszcze raz i stracę. Czy można jakoś uwzględnić również straty?

Co w przypadku gdy prowadzę dużo małych transakcji typu zarobię po 40zł, czy muszę wszędzie zapisać sobie zysk, żeby na koniec rozliczyć to wszystko w urzędzie skarbowym?
  • Odpowiedz
@voicevoice: nie jest to wcale głupie pytanie, bo mniej więcej tak to działa w funduszach inwestycyjnych. Możesz sprzedawać i kupować, ale dopóki kasy nie wypłacisz całkiem (czyli jakby nie przelejesz z maklerskiego na zwykłe) to zysku nie masz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Kreation: ING wystawia taki dokument, który nazywa się PIT-8C. Będą tam zsumowane wszystkie twoje transakcje z danego roku kalendarzowego. PIT, który składasz żeby rozliczyć podatek za akcje, to PIT-38. Twoje zadanie ogranicza się do przepisania wartości z pitu 8C na 38.

Warto też wiedzieć, że PIT-8C nie leci tylko do ciebie, ale też kopia jest wysyłana do twojego urzędu skarbowego. Jeśli będziesz chciał rozliczać pita elektronicznie, to twój PIT-8C już tam
  • Odpowiedz