Wpis z mikrobloga

Od stycznia 2019 roku zbieram dane na temat sprzedaży mieszkań z jednego z portali ogłoszeniowych, zbieram wszystko, każde ogłoszenie, aktualnie mam ponad 160 tys. wpisów.

Chciałem pokazać wykres, który pokazuje jak rosły ceny w ciągu ostatniego roku.

Wytyczne:
- Kraków, rejony: Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Mistrzejowice, Nowa Huta, Czyżyny, Krowodrza
- tylko i wyłączni rynek wtórny,
- powierzchnia od 46 do 55 m2,
- biorę wszystkie ogłoszenia, które pojawiły się w danym miesiącu i obliczam medianę (medianę, gdyż czasami pojawiają się ogłoszenia za ponad 1 000 000 zł, a czasami TBS za 100 000 zł)
- danych za marzec 2020 nie podaję, gdyż liczba ofert sprzedaży mieszkań spadała prawie o 60% w porównaniu do lutego 2020 roku i zaburza wynik

Ceny mieszkań na rynku wtórnym, w powyższych wytycznych w Krakowie wzrosły o 10% w przeciągu roku

O ile wierzyć doniesieniom medialnym w innych miastach ten wzrost był większy.

#krakow #mieszkanie #mieszkania #kredythipoteczny #hipoteka #statystyka #ciekawostki #nieruchomosci #ryneknieruchomosci #cenymieszkan #inflacja #polska #deweloperka
Serghio - Od stycznia 2019 roku zbieram dane na temat sprzedaży mieszkań z jednego z ...

źródło: comment_1587630189lEWkoEzSPUU5pq3q4Dwbro.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@n1cod3: dlatego wyliczam medianę, aby taka klitka nie zaburzyła znacznie całego obrazu

@zapalara: czekam z niecierpliwością, w lutym było 13 000 ogłoszeń aktywnych, w marcu już tylko 5500, aktualnie mamy już końcówkę kwietnia, a pojawiło się dopiero 2500 ofert.

W sezonie jest to nawet 25 000 ogłoszeń na 30 dni.

Coś mi się wydaje, że Biura Nieruchomości popadają jak muchy.
  • Odpowiedz
Coś mi się wydaje, że Biura Nieruchomości popadają jak muchy.


@Serghio: i bardzo dobrze. Jeśli w takiej Zielonej Górze jest ponad 40 biur nieruchomości na 140 tys. mieszkańców, to chyba jest coś nie tak. I jedyne co potrafią robić to wrzucać ogłoszenia na otodom i OLX i brać za to prowizję od obu stron.
  • Odpowiedz
@broker: Dodałbym do tego patologię w stylu - "powiemy Panu, na jakiej ulicy znajduje się mieszkanie, ale wcześniej musi podpisać z nami umowę przedwstępną, że jeśli zdecyduje się Pan na kupno, to za pośrednictwem tylko naszego Biura Z Dupy S.A"
  • Odpowiedz
No nie, podadza ci dokladny adres a ty sie dogadasz z wlascicielem i oni nie zarobią na tym nic.


@Shinlim: Rozumiem, jasna rzecz, ale problem w tym, że jeśli podają w ogłoszeniu, że mają mieszkanie na sprzedażach na Azorach, to dla mnie jest ważne czy na ul. Jaremy, czy na ul. Radzikowskiego. Bo to zmienia postać rzeczy. Wtedy po prostu na niektóre ogłoszenia najzwyczajniej szkoda czasu.

Inna sprawa to wkurza mnie,
  • Odpowiedz
@woz_z_weglem: CTRL+C, CTRL+V

Dane mam w bazie danych, napisałem odpowiednie zapytanie SQL, wyniku skopiowałem i wkleiłem do Excela.

Oczywiście można sobie samemu napisać skrypt, który wygeneruje Excela, ale nie chce mi się.
  • Odpowiedz
@Serghio: Ok, filtrowanie i analiza już gotowych danych z bazy jest proste. Raczej zastanawiałem się jak zrzucasz dane z portalu do tej bazy danych właśnie (założyłem że nie robisz tego ręcznie, tylko masz jakoś zautomatyzowane). Sam od jakiegoś czasu próbuję analizować dane z portali, ale zrzucanie danych ręcznie jest opór upierdliwe, a nie jestem #programista15k i nie wiem jak ułatwić sobie życie :-)
  • Odpowiedz
@woz_z_weglem: Aaa, o to pytasz :)

To jasna sprawa. Mam napisany skrypt, który codziennie w nocy przegląda wszystkie ogłoszenia, następnie zapisuje dane z tego ogłoszenia do bazy danych. Używam PHP (Laminas Framework) i bazy danych MySQL.
  • Odpowiedz
@Serghio: O PHP nie mam pojęcia, więc to nie dla mnie, ale zmotywowałeś mnie żeby poszukać tych gotowych rozwiązań. Chwila researchu i od dziś zaczynam prowadzić swoje, bardziej szczegółowe statystyki. Dzięki! :-)

  • Odpowiedz
@broker: @Serghio
Słabe biura pewnie tak, ale dobrzy pośrednicy to coś więcej. Oni opiekują się cała transakcją. Doradzają klientowi aranżacje mieszkania, pokazując jego wady i zalety oraz szukają mu np. mieszkań podobnych. Do tego dbają o jego interesy sprawdzając umowy przedwstępne lub przygotowując wg własnego wzoru, umawiają notariuszy, negocjują w imieniu klienta końcową cenę (często ludzie się tego boją). Pomocni są także jeżeli jesteś z innego miasta a chcesz kupić mieszkanie
  • Odpowiedz