Wpis z mikrobloga

Zaczynam korzystać z apki Revolut. Polecacie kupno akcji/krypto (tak wiem że to nie krypto tylko instrumenty odzwierciedlające ich wartość) na tej platformie czy jednak zarejestrować się na koncie maklerskim i tam się pobawić? Zastanawiałem się nad XTB z racji że oferują dostęp do zagranicznych rynków, a na nich bardziej mi zależy niż na naszych rodzimych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Plusem revoluta jest bez wątpienia prostota i możliwość kupna ułamków akcji. Minusem niestety to, że nie wysyłają PITu 8c. A dla nowicjusza rozliczenie się bez tego może być kłopotliwe.
#inwestowanie #inwestycje #gielda #revolut #xtb
  • 8
@Amenotejiikara i to i to, w dwie strony (kupno i sprzedaż) na rynki zagraniczne jest prowizja 45 zł. Ciężko mi określić wysokość malej kwoty ale ja bym się nie pakował przy kapitale mniejszym niż 5-10k
@MichaelT128: jednak krypto kusi, szczególnie patrząc przez pryzmat zbliżającego się halvingu btc. Jednak renomowane międzynarodowe giełdy krypto raczej też nie pomagają w rozliczeniu się wysyłając PIT8c a nasze rodzime o ile nawet to robią, choć nie jestem pewien, to nie ufam im. Jakiś czas temu były jakieś akcje że któraś nie chciała wypłacić pieniędzy pewnemu mirkowi. No i chyba nie chce mi się bawić się w te portfele zewnętrzne czy programowe
Myślę o wejściu gdzieś z kwotą ok 5-6k, ale bez obracania tym co chwile tylko zakupie i trzymaniu raczej trochę dłużej.


@Amenotejiikara: No to załóżmy, że rozbijesz to na dwie transakcje, czyli zakup powiedzmy akcji Apple i Microsoft.
W eMaklerze zapłacisz 2x19 zł (minimalną prowizję dla akcji zagranicznych), w XTB 2x10 USD.
XTB wychodzi relatywnie dwa razy drożej niż mBank. Przy większych kwotach może i rzeczywiście XTB ma sens, gdy przekroczy