Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: jeżeli to ginekolog prowadzi antykoncepcję hormonalną, to ginekolog a nie rodzinny powinien kierować na badania kontrolne. Każdy zleca baania, których potrzebuje do dalszej diagnostyki/leczenia. POZ nie jest od wystawiania skierowania za lekarza z AOS albo prywatnego gabinetu
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: odnosnie dolegliwości przy zakrzepicy - w poscie jest to dosc delikatnie opisane - co moge powiedziec z doswiadczenia, ze napierdziela tak ze chce sie miec uciete nogi. Chodzic praktycznie sie nie da, z siedzeniem podobnie (to tez nie jest zalecane tak swoja droga) - jedynie lezenie z podniesionymi nogami pomaga.

Generalnie ciezko tego bolu pozbyc sie srodkami przeciwbolowymi (w szpitalu tylko Tramal mi pomagal jak mialem). Dodatkowo calkowite wyleczenie trwa
  • Odpowiedz
@Elmaak: Owszem, ale myślę, że jeśli ktoś posiada umiejętność czytania, to może także dowiedzieć się tego z ulotki. To nie jest ozdoba dodawana do opakowania, tylko podstawowe źródło informacji o leku.
W takim razie dobrze, że o tym piszę, bo wiele osób ma okazję się dowiedzieć :D
  • Odpowiedz
@Elmaak: Bo to często jest tak, że lekarz nie powie do czasu aż pacjent nie zapyta. A pacjent nie zapyta, bo nawet nie przejdzie mu przez myśl żeby pytać o takie rzeczy. Lekarze są naprawdę różni i świetnie by było gdyby każdy pytał i opowiadał o istotnych rzeczach
  • Odpowiedz
@Nfvr: możesz sobie tuptać pod biurkiem jak siedzisz :D
A tak poza tym, to odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, przejść się po mieszkaniu tu i tam, utrzymywać masę ciała na odpowiednim poziomie. Można też stosować skarpetki lub rajstopy uciskowe, ale to już wyższy poziom
  • Odpowiedz