Wpis z mikrobloga

Stawiam pierwsze kroki w #dzialalnoscgospodarcza .
1. Jestem vatowcem, jak chcę kupić coś do firmy to ma to znaczenie czy kupię to na raty czy z jedną fakturą? Chodzi mi o wliczanie w koszty prowadzenia działalności i odliczanie VATu.
2. Płacę wszystkie podatki co miesiąc i na razie nic nie wliczałem w koszty, czy jeśli kupię coś drogiego (biurko, komputer, whatever) za kilka miesięcy to będę miał zwrot podatku dochodowego i mogę dostać zwrot VAT?
3. #optymalizacjapodatkowa by mi się pewnie przydała, z takich w miarę standardowych rzeczy, co można bez problemu wliczać w koszta/odliczać od podatku? Trochę głupota z mojej strony, ale nie wiedziałem, że mogę wliczać ZUS w koszty i płaciłem dużo za duży dochodowy (°° , coś jeszcze mogę?
4. tak, wiem, powinienem zainwestować w księgową. Tak zrobię, co polecacie?

#firma #podatki #pytaniedoeksperta
  • 13
@wanderlust00:
1. Pratycznie wszystkie "RATY zero procent dysk tysiąc" są tylko dla konsumentów. Kupując na fakturę nie jesteś konsumentem, jeśli coś Ci tak jednak sprzedadzą to opisane masz tutaj:
https://www.infakt.pl/blog/zakup-na-raty-jak-prawidlowo-ujac-w-kosztach/

2. Zwrot dochodowego masz po rozliczeniu rocznym. O zwrot VAT musisz wystąpić a potem uzbroić się w cierpliwość. Zależnie od urzędu ale bywa tak że jak wystąpisz o zwrot VAT to potem masz gwarantowaną kontrolę, tak żeby Ci nie przyszło do
1. Jestem vatowcem, jak chcę kupić coś do firmy to ma to znaczenie czy kupię to na raty czy z jedną fakturą? Chodzi mi o wliczanie w koszty prowadzenia działalności i odliczanie VATu.


@wanderlust00: Jak weźmiesz coś na raty to i tak dostaniesz fakturę za całość, którą możesz wliczyć w koszta.

3. #optymalizacjapodatkowa by mi się pewnie przydała, z takich w miarę standardowych rzeczy, co można bez problemu wliczać w koszta/odliczać
@wanderlust00:

1. na raty wychodzi mniej korzystnie
2. zwrot VAT to śliska sprawa. Lepiej tego unikać i np poczekać aż wystawimy faktury na ten VAT. Zwrot VAt jest z reguły dla osób które np kupują na 23% a sprzedając na 8% i wetdy ten VAT siek umuluje i muszą wnioskowac o jego zwrot
3.4. księgowa nie potrzebna, infakt wystarczy, jak masz mało kosztów to do 3 faktur za darmo
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe
@UberKatze: @zibizz1: czyli jeśli zapłaciłem już VAT za kilka miesięcy i teraz kupię coś uber drogiego, to VAT odliczę tylko z przyszłych miesięcy? Albo inaczej. Dla łatwiejszych obliczeń załóżmy, że VATu płacę 1000zł/mc. Zapłaciłem już za 5 miesięcy (5000zł) i zapłacę w tym roku jeszcze 7x (7000). Jak zechcę teraz coś kupić to max 7000 VAT mniej mogę zapłacić czy da się odzyskać ten już zapłacony?
@wanderlust00: da sie odzyskać, ale chcesz kupować coś o wartości przychodu z kilku miesięcy?
Termin podstawowy na zwrot to 60 dni wnioskowac możesz po zapłaceniu czyli wyjdzie z 2-3 miesiące. jesli masz przychód np 5000 netto to o zwrot opłaca sie wnioskować jak kupujesz coś za 20tys netto
@wanderlust00: Dla przykładu, w lipcu kupujesz komputer za 12300 brutto i wystawiasz fakture za swoje usługi w kwocie 6150 brutto. VAT do zwrotu za lipiec wynosi 1150 zł. Nie wnioskujesz o zwrot a o przeniesienie na przyszłe okresy. W sierpniu sprzedajesz swoja usługę znowu za 6150 zlbrutto. Nie musisz placic vatu bo VAT z sierpnia - VAT z lipca = 0
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wanderlust00: Jestem vatowcem
No i po co ci to było :-)
Chcesz spać spokojnie bierz księgową i za ok 150 miesięcznie zapominasz i takich problemach. Przejdź się po kilku okolicznych biurach.