Wpis z mikrobloga

#motocykle
Mirki, powiedzcie, czy warto kłaść na kask prawie 2000 zł np. na taki od Shoei? Czy równie dobrze można znaleźć coś tańszego od choćby HJC (rpha) czy innej marki, a będzie to równie wytrzymały sprzęt? Nie jest trochę tak, że płaci się za napis Shoei na czole czy naprawdę te kaski są takie dobre, jednocześnie warte tej ceny?
Rozbijam się tylko o kwestię ceny - bezpieczeństwo przede wszystkim.
  • 22
@barti153: Bezpieczeństwo na drodze publicznej na tym samym poziomie zapewni kask za 500zł. Patrz na testy np. SHARP i homologacje oraz atesty. Reszta to komfort i nazwa. W jaki sposób komfort wpływa na jazdę to inny temat. Nie ma się co nad kaskami dobrych firm dobrze wypadającymi w testach zastanawiać. Wiedz, że w razie mocniejszego wypadku zginiesz nie od obrażeń mózgu ale innych urazów najczęściej wielonarządowych.
@Donmenello: kaski arai'a czy shoei'a sa w stanie ochronic glowe przed poteznymi udezeniami czy nawet najechaniem na nia przez inny motocykl, co pokazuja nie testy, a prawdziwe wypadki na torach wyscigowych. Testy SHARP'a akurat niewiele mówią gdzyz kaski testowane sa tylko w 5 z gory ustalonych punktach, przy niewielkiej predkosci(bodajze 28kmh). Do tego calkowicie pomijaja szczęke, a statystycznie to ona zbiera najwiecej udezen. Producenci lubia te certyfikacje gdzyz latwo jest przygotowac
@sebawo: Co w tym śmiesznego? Każdy kask musi ochronić "głowę" w identycznych warunkach. W jaki inny sposób chcesz to zrobić?
@Cobble: napisałem np. SHARP, które są miarodajne, można na ich podstawie porównać kaski. Co do SNELL, nie ma tam wiele kasków, ale jest kilka zaskoczeń, że tani kask może spełniać kryteria
Co Ci z nieziemskiej wytrzymałości skoro i tak urwie Ci szyję? Kask ma być przede wszystkim wygodny, to najlepiej
Bezpieczeństwo na drodze publicznej na tym samym poziomie zapewni kask za 500zł.


@Donmenello: Ta...bankowo wiodący producenci walą ogromne pieniądze, żeby opracowywać coraz to nowsze konstrukcje skorup i składy EPS-u, żeby ten kask za 500 zł był tak samo dobry ;). Nie ukrywam, że kask za 500 zł też głowę ochroni, ale nie powiesz mi, że jakiś MT Blade z termoplastiku, za 500 zł, możesz porównać do chociażby multikompozytowego Arai-a, z opracowanym
@barti153: Miałem HJC IS-MAX II a teraz mam Shoei Neotec 2 (oba szczękowce). Ciężko mi wypowiedzieć się odnośnie samej ochrony podczas wypadku. Na pewno widzę dużą różnicę w wygodzie oraz jakości wykonania. Szybko w Shoei jest doskonała, kiedy ta w HJC znacznie szybciej zrobiła się matowa.
@Donmenello: to ze nawet najlepszy kask nie gwarantuje ci, ze z wypadku wyjdziesz bez szwanku to jest chyba oczywiste. Moim zdaniem jednak lepiej jest miec dobrej firmy, ktory praktycznie zawsze oferuje bardzo wysoki poziom bezpieczenstwa, jest wygodny, dobrze wykonany i po prosu ladny. A w razie wypadku nawet niewielkie roznice moga zadecydowac o skali obrazen.
@barti153: Oczywiście, że płacisz dodatkowo za napis Shoei. Tylko że za tym napisem idzie ciągły rozwój technologii i materiałów, badania czy chociażby testy w tunelu aerodynamicznym.
Wygoda też ma znaczenie. Pozbyłem się kiedyś kasku za ponad 600 zł (czyli nie aż takie dno) na rzecz Shoei. Dobijał mnie hałas, wibracje i twarde wnętrze, które nie chciało się ułożyć pod moją głowę. Różnica w komforcie wprawiła mnie w tak dobry humor, że
@Cobble: Kaski niestety dosyć dawno prześcignęły biologię :(
W komforcie zawarłem też masę kasku, niekoniecznie powinienem. W jaki sposób wpływa dodatkowa masa na kręgi szyjne w przypadku przyspieszenia nie muszę mówić. I właśnie w tym miejscu różnica w materiałach się ujawnia, nie w samej ochronie przed uderzeniem.
@barti153: Moj pierwszy kask to był jakiś podstawowy LS2 na 125ccm, po przesiadce na 600ccm kupiłem Arai Rebel i raz, że jakośc samego kasku to jak przesiadka z trabanta do mercedesa to i komfort psychiczny lepszy, że nie masz na sobie zabawki tylko profesjonalny sprzęt.
@barti153: Glowe masz jedna, bez glowy nie bardzo idzie juz jezdzic, odpowiedz sobie sam czy wolisz wydac 500 zl czy 2k na kask ktory chroni twoja glowe.
Wlacz motogp i zobacz w czym oni lataja, potem odpowiedz czemu nie robia tego w kasku za 500 zl a jezdzic potrafia napewno lepiej od Ciebie.
@Donmenello: tak, bo kazdy wypadek od razu konczy sie smiercia. Dobry kask chroni glowe przed konkretnym jebnieciem i takie sa fakty. Przestan szerzyc mity i wprowadzac innych w blad.