Wpis z mikrobloga

@silentpl: segregacja rasowa dzielnic mieszkalnych i co za tym idzie - gorszy dostęp do edukacji i służby zdrowia dla czarnoskórej mniejszości, różnica w płacach, brutalność policji, wykolejony system penitencjarny i wymiar sprawiedliwości, umacniające podziały wynikające z ww. czynników

więc tak, czarni nie strzelają do siebie bo mają ciemniejszą skórę niż biali xD to antynaukowy, rasistowski bełkot. przemoc bierze się biedy

@varres: masz powód opisany wyżej.

@szpongiel: filmik z wpolsce.pl
@NieBojeSieMinusow: xD Ja może tak krótko, chociaż nie lubię tłumaczyć rzeczy oczywistych. Obrazek dotyczy tego, ze czarni maja w dupie swoich pobratymców ginących w aktualnie trwających protestach a za symbol ucisku biednych dindunuffinow wzięli wzięli sobie Floyda któremu rzekomo policjant odebrał życie. Nie wiem do czego odnosisz te nierówności klasowe, przecież każdy średnio rozgarnięty człowiek zna te historie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 70
@NieBojeSieMinusow: dzięki za odpowiedź. Napiszę jak ja to widzę.
1. Segregacja jest ekonomiczna, zawsze była i będzie. Jest jednak ona ekonomiczna, a nie rasowa. Zwróć uwagę że biedne dzielnice starych miast są zazwyczaj na wschodzie - bo tam zwykle leciał dym z kominów domów i fabryk.

W Londynie mieszkałem w lepszej dzielnicy. Działanie przeciwko segregacji biednych od bogatych wymusiło aby nowe budynki miały 10-20% "affordable housing" w tym takie, które były
źródło: comment_1591693821QT2exymoFqKvHSyryb5RGp.jpg
filmik z wpolsce.pl jako argument o rozmowie o stanach? XDDD

@NieBojeSieMinusow: skąd mam wiedzieć czy znasz angielski? To jak podatny jesteś na ideologię i manipulację sugeruje co innego. Nie wiem w jaki sposób opisanie stanu rzeczy przez kogoś z poza USA podważa prawdziwość faktów ale to typowa retoryka lewicy. Zamiast podać merytoryczne argumenty, uciekać się do ad personam.
Jeśli zapostowałbym filmik z USA ale wypowiedzi nie czarnych, to będziesz wstawiał
@NieBojeSieMinusow: Jaka segregacja rasowa dzielnic? Kto to segreguje? Kurczę, dwa lata mieszkałem w Stanach, moim sąsiadem był czarnoskóry student. Muszę to gdzieś zgłosić! Może to ja byłem w złej dzielnicy. Chłopie co Ty pierdzielisz... Będę to powtarzał do upadłego. Możesz zamieszkać np. na południu Chicago. Nikt Ci nie zabroni, ale czy Ci się tam spodoba to już inna kwestia. Czarni też mogą mieszkać w fajnych dzielnicach (i sporo z nich oczywiście
@silentpl: poczytaj sobie o war on drugs w kontekście rasowym. Mandatory minimum sentences za posiadanie 5g cracku takie samo jak za 500g kokainy albo 50g metaamfetaminy. Zgadnij który natkotyk jest częściej używany przez czarnych i którą ilość łatwiej podrzucic przy aresztowaniu?

Welfare state też było przyczyną rozpadu rodzin wśród czarnych.
@NieBojeSieMinusow: ale przecież stany opierają się na małych i średnich przedsiębiorcach, jeżeli czarne społeczności nie ogarniają w biznesy i robienie swoich dzielnic lepszymi to czyja to wina? Jakoś latynosi, azjaci, biali muszą #!$%@?ć żeby mieć dobrze i udoskonalać swoją okolicę a tutaj masz idealny przykład oczekiwania tego, że ktoś im w końcu da.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Royal_Email: crack już jest domeną ludzi białych od dobrych paru lat (czarni przeszli na mj) wraz z ogromnym problemem z heroiną i nadużyciem prescription painkillers.
Tak, jest racial bias w systemie sądownictwa

-czarni mieli krótsza kartotekę od białych (8.43 vs 11.29 skazań) lecz byli częściej za nie wsadzani do więzienia (9.09 vs 6.15) i dłuższe kary niż biali (1.74 vs 0.71)
-czarni byli częściej skazywani za handel i posiadanie narkotyków (27%
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NieBojeSieMinusow: krótko mówiąc murzyni robią burdel i jest ogromna przestępczość w rejonach przez nich zamieszkanych więc biali uciekają w bezpieczne rejony a czarni dalej robią #!$%@? u siebie i to nazywamy rasizmem systemowym xd to dopiero odlot xd
@norivtoset: To dalej nie jest systemowy rasizm stary... Raczej zachowanie klas społecznych, coś takiego jest w zasadzie na całym świecie. Mi i mojemu bratu trudniej jest się wybić pochodząc z typowo chłopskich rodzin niż komuś kto ma korzenie mieszczańskie. W tym rzecz, że sam system czy to w Polsce czy to w Stanach pod wieloma względami biednych faworyzuje przyznając im stypendia socjalne.

Na coś takiego nie ma idealnego, szybkiego rozwiązania.

Ten
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Royal_Email: w kwestii welfare state, tak. Zgadzam się. Jednakże to on, w połączeniu z drastycznie rosnącym brakiem ojców (drugiego partnera mogącego zarabiać aby wyciągnąć rodzinę ponad poziom który wymagałby wsparcia od państwa) był główną przyczyną dalszego pogłębienia stanu biedy wśród amerykańskich społeczeństw BAME.
Jest wiele badań wykazujących ogromną korelację między wychowaniem przez jednego rodzica a przestępczością.
Tymczasem od roku 1970 procent samotnych czarnoskórych matek urósł z 34% do 72% obecnie.

To
@gnt_1:

krótko mówiąc murzyni robią burdel i jest ogromna przestępczość w rejonach przez nich zamieszkanych więc biali uciekają w bezpieczne rejony a czarni dalej robią #!$%@? u siebie i to nazywamy rasizmem systemowym xd to dopiero odlot xd


no niezła analiza, dobry bystrzak z ciebie xD regularnie mieszasz przyczyny i skutki, czy tylko w tym wypadku? xD
@Spaniard: no i ile jest warty argument o czarnoskórym koledze? xD nic, argument angedotyczny. to, że ty nie znasz pojęcia zinstytucjonalizowanego rasizmu nie znaczy, że zjawiska nie ma. serio, książki o tym są

@szpongiel: sugerowanie ze kliknę w jakiś link z wideo xD polecam, jak koledze wyżej, dokształcić się w tej kwestii. możesz zacząc od czegoś prostego, podstawowy angielski: https://en.wikipedia.org/wiki/Institutional_racism
@NieBojeSieMinusow: Argument nic nie jest wart, ale nie miał być wart, pokazałem tylko, ze mieszkanie tam gdzie się chce nie jest zakazane, no chyba, ze komuś udało się przechytrzyć system ;). Nie odpowiedziałeś na resztę pytań. Czy ktoś broni mieszkać czarnym w lepszych dzielnicach? Kto segreguje te dzielnice? Mógłbyś odpowiedzieć?
@norivtoset: Obejrzałem.
Tak red lining to pomylony pomysł. Jednakże ten film udaje, że biała i czarna rodzina są takie same, mają takie same zarobki, credit history, edukację, zawód. Największym czynnikiem jednak jest, pominięty w filmie, fakt, iż 72% rodzin czarnoskórych to samotne matki.

Gorsza edukacja, wspomniana jako druga w filmie, także jest mitem. Szkoły w USA potrafią być świetnie opłacone, a rezultaty i tak są mizerne, dlatego, że rodzice nie wychowują
@DiscoKhan: "To dalej nie jest systemowy rasizm stary... Raczej zachowanie klas społecznych, coś takiego jest w zasadzie na całym świecie. Mi i mojemu bratu trudniej jest się wybić pochodząc z typowo chłopskich rodzin niż komuś kto ma korzenie mieszczańskie.

Ty możesz się wyprowadzić ze wsi do miasta. Czarnoskóry nie przestanie być czarnoskóry.
Twoich rodziców nikt na wieś nie relokował, ani nie zmuszał ich do zamieszkania na wsi. W USA tak było
@silentpl: > Gorsza edukacja, wspomniana jako druga w filmie, także jest mitem.
Źródło? Bo jeden argument anegdotyczny z reddita to nie źródło.

Nie chce mi się odnosić do całego Twojego wywodu. Masz badania w opisie przeczytaj je. Rasizm strukturalny to polega na warstwianiu się problemów. Zaczęło się od niewolnictwa, potem segregacji rasowej potem red lining stąd gorsza edukacja itd.

A porównują rodzinę białą która nie ma problemu z rasizmem do czarnej.
@bartek-bojko: XDDD nie dość ze to u rave dubina(gościu nie podważa zdania swoich rozmówców choćby nie wiem co. Coś jak wrealu24. Siedzą i liżą sobie wzajemnie rowy) to jego rozmówca podaje statystki zupełnie nie podając powodów dlaczego społeczność afroamerykańska ma gorzej. Np Afroamerykanin za popełnienie podobnego przestępstwa co biały dostaje 20% dłuższy wyrok.
@norivtoset: Nie obraź się, miałem trochę odpowiedzi ale w sume odpiszę ci w tym samym stylu co ty mnie

Ty możesz się wyprowadzić ze wsi do miasta. Czarnoskóry nie przestanie być czarnoskóry.

Twoich rodziców nikt na wieś nie relokował, ani nie zmuszał ich do zamieszkania na wsi. W USA tak było do lat 60tych.


Mój dziadek widzisz gdyby nie wojna ze wsi by z niej wyjechał, bo nauczyciele go gorąco do
@DiscoKhan: Nie rozumiem co ma Twój dziadek który był zachęcany do nauki z tym ze w miastach USA specjalnie wydzielało się dzielnice dla czarnoskórych?

Tu nie chodzi o przegonienie tylko o lepsza jakość nauczania. Np zmniejszenie ilości uczniów w klasach. Więcej nauczycieli. Lepsze pomoce naukowe.
Czym się różniła twoja szkoła od tej lepszej? Czy ktoś ci zabronił iść do takowej bo byles ze wsi?

Oddzielnych kulturowo =\= brzmiących biało/czarno.
Zdefiniuj czym