Wpis z mikrobloga

Właśnie zmontowałem ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie. Zachęcam do obejrzenia - można sobie ładnie porównać różnice w stylu architektury pomiędzy krajami. Polska również się tam pojawiła, choć nie ukrywam, że w bardzo zaskakujący dla mnie sposób - sami z resztą zobaczycie.

Dla dociekliwych - dane są wzięte ze strony Eurostatu, gdzie cała Europa była podzielona siatką 1x1km i liczba ludności w każdej komórce została zsumowana. Na potrzeby filmu wziąłem najgęściej zaludnione komórki z każdego kraju i z nich powstał ranking. Czy jest to najbardziej obiektywny sposób? Nie, bo wszystko oczywiście zależy od zależnego położenia siatki i mapy, no ale trzeba na czymś bazować... Porównałem jeszcze dwa podobne zbiory danych i ten na którym opiera się ten materiał zdaje się najbardziej sensowny. Co do rzetelności polskiego reprezentanta ciężko mi się wypowiedzieć - nigdy tam nie byłem. ¯\_(ツ)_/¯

#europa #ciekawostki #swiat #chwalesie #youtube #nauka #geografia #geopolityka #architektura #budownictwo #hiszpania #niemcy #holandia #czechy #szwajcaria #szwecja #kartografia #kartografiaekstremalna
  • 6
@Surtur: by się przydało kilka migawek z różnych dzielnic miast, większość ma kilka sektorów diametralnie różnych od siebie, po za tym różnice w zagęszczeniu bardzo dużo ma podział administracyjny, no ale wiem, że nie za bardzo można coś z tym zrobić.
@miszczu90 Zdjęcia po boku pochodzą z rejonu objętego w zaznaczonym kwadracie. Starałem się nimi oddać dominującą zabudowę w tej okolicy - może się to więc różnić od innych części miasta. Z resztą, czasem i tak taki mały segment ciężko przedstawić dwoma zdjęciami - nie chciałem robić z tego jednak pokazu slajdów :D
@maloj: Dzięki! :) Patrząc na to, że film się dobrze przyjął jak na standardy mojego raczkującego kanału, to może niedługo zrobię coś więcej w tej konwencji.