Wpis z mikrobloga

Cześć, chciałbym dziś ruszyć backend i zacząć naukę jakiegoś fajnego języka programowania i dojść za jakiś czas do poziomu, który pozwoli mi starać się o staż bądź pierwszą pracę. Dylemat mam pomiędzy PHP, Ruby a Python. Wytłumaczę dlaczego :) Ruby wydaje mi się bardzo fajny, próbowałem i mi się podobał, jednak jest mało ciekawych poradników a drugi problem, to że w moim mieście jest aktualnie mało ofert pracy z nim. Podobna sytuacja jest z Pythonem, fajny, jednak mało poradników a nie będę ukrywać że nie lubię się uczyć z udemy, wolałbym już chyba książki tbh. Do tego mała ilość ofert pracy jeżeli chodzi o backend i nie wiem czy akurat w tym kierunku jest tak bardzo popularny jak się mówi. Jeżeli chodzi o PHP to też wydaje się być spoko, bardzo dużo ofert pracy, różnych poradników i tak dalej, jednak zarobki w porównaniu do innych języków są zdecydowanie niższe moim zdaniem. Nawet w rankingach najlepiej płatnych języków jest bardzo nisko, a Ruby i python bardzo wysoko. Nie chce po kilku latach żałować i musieć się przesiadać na coś innego, wiem, że programowanie to ciągła nauka i to jest super jednak ten pierwszy język wolałbym wybrać mądrze. Ogólnie to strasznie brakuje mi takich kursów jak zrobił samuraj programowania z js tylko właśnie do Pythona bądź Ruby. Widziałem, że jakiś facet, z którym współpracuje wypuścił podobny poradnik do PHP dlatego korci mnie kupić i zacząć naukę :) jako, że chciałbym wystartować już dziś, niedługo to prosiłbym o jakąś podpowiedź, będzie mi łatwiej wybrać :)

#programowanie #programista #php #python #ruby #rubyonrails #laravel #django
  • 12
  • Odpowiedz
  • 3
@Ishino niby tak ale jednak wciąż w PHP się pisze i będzie długo pisać, jest dość prosty, dużo ofert pracy dla juniorów, czego nie ma przy pythonie
  • Odpowiedz
Podobna sytuacja jest z Pythonem, fajny, jednak mało poradników


@Destberg: say what? Pół internetu #!$%@?, a tobie brakuje materiałów?

Jeżeli chcesz iść na łatwiznę to php, jeżeli masz jednak jakieś ambicje to python. ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@Destberg: zamiast marnować pieniądze na książki i kursy lepiej sobie przejrzyj tag, co jakiś czas ktoś wrzuca ładną listę darmowych materiałów. Jeżeli angielski jest dla ciebie problemem i wolisz po polsku, to najpierw naucz się angielskiego.
  • Odpowiedz
@Destberg: Uczenie się z książek to pomyłka. Raz na jakiś czas powinieneś złapać za darmo kurs który nazywa się "Automate the boring stuff with python". To jest język wielkich możliwości a Ty sam jeszcze nie wiesz co chcesz w tym pythonie robić. Ten kurs pokaże Ci do czego można wykorzystać ten język. Jeżeli się nie myle to książka po angielsku jest za darmo.

Od razu ucz się po angielsku. Szkoda czasu
  • Odpowiedz
@Destberg: Każda forma nauki jest dobra, jeśli Tobie pomogą książki - super. Podczas czytania, miej odpalonego laptopa/kompa i w miarę możliwości pisz prezentowany kod podczas lektury - eksperymentuj z nim, uzupełniaj informacje o dokumentacje.
Nie traktuj tego jak "obowiązkowej lektury", a spróbuj poszerzać temat i zagadnienie. Wtedy na pewno sporo wyniesiesz z tej i jakiejkolwiek innej tech-książki.
Powodzenia

Edit:
A co do wyboru języka, "racja jest jak dupa..." ( ͡°
  • Odpowiedz
PHP szybko nie umrze, tak jak i Ruby. O tych językach mówi się "umierające" od lat.


@Caviorology: Jak ktoś mówi, że jakiś język umiera to już wiem, że nie ma pojęcia o czym mówi. Niech zapytają programistów Perla albo COBOLA ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@warning_sign: Programistów czego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przestałem już nawet reagować na takie teksty bo zazwyczaj dyskusja o tym czy język umiera, czy nie kończy się na "nie piszę w nim/ nie lubię tego języka". Prawie jak konsolowa wojna
  • Odpowiedz
  • 0
@Destberg Python jeszcze dobrze płatny, bo nie ma tylu ogarniętych programistów na rynku, ale to się wkrótce zmieni i też poleca stawki w dół. Ale masz rację, PHP i Python raczej będą z nami jeszcze długo.
  • Odpowiedz
@Bleck: nie polecą tak samo jak nie poleciały dla np javy, mimo dużej ilości programistów. Php ma niższe stawki, bo jest stosunkowo prostszy i wybierany do projektów robionych po kosztach/na szybko.
  • Odpowiedz