Wpis z mikrobloga

Być może głupie pytanie ale czy w Polsce można budować domy offgrid? W sensie, że buduję dom na totalnym wypiź... i nie podłączam się do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, etc. tylko instaluję panele + jakiś wynalazek typu powerwall, przydomowa oczyszczalnia lub szambo, ewentualny gaz z butli itp.

Jestem strasznym odludkiem, samotnikiem wręcz, cenię sobie ciszę i spokój, więc moim priorytetem byłoby znalezienie działki na jak największym uboczu, a to może się wiązać z problemami typu kosmiczny koszt dociągnięcia mediów. Pytanie czy w takiej sytuacji będę mógł się wybudować offgrid jak opisałem powyżej? Zaznaczam, że chciałbym aby to było ostatecznie w pełni legalne, żeby dom miał normalnie adres, można było się tam zameldować i w ogóle, więc średnio mnie interesują rozwiązania typu kup sobie domek holenderski na kółkach i walnij panele na dach a jak się ktoś przyczepi to przestaw dwa metry obok
#budowadomu #budujzwykopem
  • 9
@itpracajg: jeżeli będziesz chciał mieć adres to na pewno musi być droga dojazdowa do posesji.
Wiem też że można budować bez możliwości podłączenia do sieci wodociągowej bo możesz zrobić własne ujęcie i szmbo. Nie wiem jak z prądem.
@itpracajg raczej będzie spory problem jeśli to ma być klasyczny duży dom a nie domek letniskowy 35m2 na działce rekreacyjnej. Starając się o pozwolenie na budowę w starostwie musisz udowodnić że energetyka podepnie Ci prąd, wodociągi wodę, ścieki nie koniecznie możesz mieć szambo albo ekooczyszczalnie. W gminie musisz udowodnić że na działkę masz jak dojechać i w którym miejscu będzie zjazd z drogi. Panele muszą gdzieś odprowadzać energię która nie zużywasz no
Starając się o pozwolenie na budowę w starostwie musisz udowodnić że energetyka podepnie Ci prąd


@majinareq: Droga to oczywista sprawa, wodociąg/kanalizacja to wiem, że zależy czy w ogóle w okolicy są i co tam MPZP dopuszcza. Ale z tym prądem to mnie właśnie zastanawia, z jakiego przepisu to wynika? Właśnie o to mi chodzi, że specjalnie szukam działki na odludzi to może się okazać, że prąd jest tak daleko, że koszt
@itpracajg: Wie ;) Nie da się. Możesz mieć szambo, własne ujęcie wody (o ile plan miejscowy / warunki zabudowy na to pozwalają), ale musisz być podłączony do sieci elektrycznej.

Rozwiązaniem (nielegalnym) jest wykonanie przyłącza, wykonanie instalacji fotowoltaicznej, zakup akumulatorów i odcięcie się od sieci. Koszty: bardzo duże. Drugim rozwiązaniem jest nielegalna budowa :)
@chafer: a jesteś w stanie może pokierować na przepis, który mówi o tej konieczności posiadania przyłącza do sieci energetycznej? BTW, czy dla budowy domku 35m^2 na zgłoszenie też jest to wymagane?
Nie wydaje mi się, że jest dokładnie taki przepis. Musisz mieć odpowiednie instalacje pozwalające na użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem. Zapewne są miejsca w kraju, gdzie ktoś by zaakceptował własną niezależną od sieci produkcję prądu, bo to zawsze jest kwestia interpretacji przepisu. Co do odcięcia się od sieci, jak nie zapłacisz, to sami cię odetną. Inna sprawa, że ciężko o warunki zabudowy, kiedy dom nie jest w pobliżu innych domów. Więc jak