Wpis z mikrobloga

#edym

Informacja o akcyzie wywołała pod postami prawdziwą burzę komentarzy. Nie dziwimy się. Pojawiło się również wiele wątpliwości, które postaramy się wyjaśnić. Krótko:

Ceny wszystkich płynów wyprodukowanych PO 1 LIPCA 2020 roku będą powiększone o podatek akcyzowy w kwocie 6,77 brutto za każde 10ml płynu. Przykłady w załączonej tabeli.

Oczywiście nasza firma przygotowała się do tego i mamy wyprodukowane duże ilości towaru. Jednak, z uwagi na tak DRAMATYCZNĄ podwyżkę, nie możemy przewidzieć na jaki czas nasze zapasy wystarczą. Mogą to być na 4 miesiące, a może się zdarzyć, że pojedyncze smaki ''skończą się'' już za np. 1,5 miesiąca :( Wówczas pojawi się produkt w cenie powiększonej o należny podatek akcyzowy i ceny te będą diametralnie inne, niż obecne.

Aby lepiej zrozumieć temat, należy przyjrzeć się wydawanym przez organy podatkowe interpretacjom:

Interpretacja indywidualna DKIS z dnia 27 stycznia 2020 r. 0111-KDIB3-3.4013.277.2019.1.MK (…) za płyn do papierosów elektronicznych uznaje się roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Decydującym kryterium dla uznania roztworu, w tym bazy (zarówno z nikotyną jak i bez nikotyny), glikolu, gliceryny czy aromatu za wyrób akcyzowy jest jego przeznaczenie - do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Tak więc niemal wszystko co jest w postaci płynu w sklepach z elektronicznymi papierosami będzie podlegało akcyzie, ale np. w aptece czy sklepie kosmetycznym glikol czy gliceryna nie, bo ma też inne zastosowanie.

Ale UWAGA!

Już np. premix, gdyby ktoś chciał sprzedawać w sklepie kosmetycznym, podlega opodatkowaniu, bo jest to płyn służący do inhalacji w elektronicznym papierosie i nie ma on innych zastosowań.
Oczywiście, pojawiają się pomysły, aby opisywać jako wyrób kolekcjonerski, aromat do odkurzacza, czy środek do smarowania pleców itp. Jednakże w takich przypadkach, w razie kontroli - Urząd Skarbowy doliczy do takiego "wyrobu kolekcjonerskiego" należną akcyzę, a sam sprzedający będzie podlegał dodatkowym sankcjom określonym w kodeksie karnym skarbowym.

Dla przykładu:
Jeżeli przez rok sklep sprzeda 100 tys. premixów (50ml) bez akcyzy i US doliczy podatek, to kwota zapłaty z uwzględnieniem odsetek za ten rok wyniesie blisko 3 700 000 PLN, a do tego w grę wchodzą ogromne kary pieniężne (do nawet 21 mln PLN) z pozbawieniem wolności włącznie.
Tak więc, jak ktoś chce obchodzić prawo, w tym przypadku, pozostaje życzyć szczęścia :) Wszyscy wiemy, że jeżeli chodzi o podatki państwo potrafi działać niezwykle skutecznie.

Firma E-dym uważa nałożenie tak wysokich podatków za skandaliczne. Ma to na celu wyniszczenie branży, w szczególności polskich firm sektora MŚP. Co o tym sądzicie?
E-DYM - #edym

Informacja o akcyzie wywołała pod postami prawdziwą burzę komentarzy. ...

źródło: comment_1592651052BeWdzmTJlLI6TGmJQpaiac.jpg

Pobierz
  • 5